FETÖ’den tutuklu eski başsavcıya AİHM’den ret

FETÖ’den tutuklanan eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kuriş’in tutukluluğunun kaldırılmasına ilişkin tedbir istemini AİHM reddetti.

15 Temmuz gecesi Fethullahçı terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında tutuklanan eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in tutukluluğunun kaldırılması için başvurulan Avrupa İnsan Mahkemesi (AİHM) eski savcının bu talebine ret cevabı verdi.

Hakimler ve Savcıları Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından meslekten ihraç edilen Kuriş, tutukluluğunun kaldırılmasına ilişkin tedbir kararı istemiyle 20 Eylül tarihinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski başsavcı Kuriş’in bu talebi AİHM tarafından reddedildi.

Kuriş, AİHM’de aynı taleple başvuruda bulundu. Başvuruyu inceleyen AİHM, hükümetten görüş talep etti.

Hükümet tarafından cezaevindeki tutulma koşullarına ilişkin fotoğraflar ile Kuriş'in sağlık durumu ve tedavisine yönelik raporlar AİHM’e gönderildi.

Anayasa Mahkemesinin başvurucunun talebine ilişkin kararına da değinilen hükümet savunmasında, Kuriş’in cezaevinde kalmasının sağlığı bakımından risk oluşturup oluşturmadığının belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 3. İhtisas Kuruluna sevk edildiğini, gerekli tetkik ve değerlendirmenin ardından kurulun karar vereceği belirtildi.

AİHM, 7 Ekim 2016 tarihinde verdiği kararla tedbir istemini onaylamadı.

AA