FETÖ Baltık ülkelerindeki propagandasını büyütüyor

Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Baltık ülkelerinde de çeşitli alanlarda faaliyetler yürütüyor.

15 Temmuz gevesi gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından FETÖ terör örgütünün sızdığı alanlar keşfedilip başlatılan soruşturmalar ile gerekli görülen isimler görevden alınıyor. Ayrıca soruşturmalar dahilinde birçok kişi gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.

Ülke içindeki terör örgütü mensuplarının temizlenmesi süreci devam ederken bir yandan da FETÖ’nün yurt dışındaki bağlantılara ulaşılıp uluslararası alandaki faaliyetlerle örgütün etkinlikleri durdurulmaya çalışıyor.

FETÖ Baltık ülkeleri şeklinde isimlendirilen Letonya, Litvanya,Estonya ülkelerinde de eğitim başta olmak üzere kültür ve iş alanları gibi birçok sektörde faaliyetlerini yürütüyor.

Kendini daha çok ön plana çıkarabilmek için Baltık ülkelerinde faaliyetlerini ve propagandalarını artıran FETÖ, ülkelerdeki etkinliğini sürdürmeye çalışıyor.

FETÖ, Letonya'nın başkenti Riga'da bir kültür merkezi ve Uluslararası Meridyen Okulu altında faaliyetini yürütüyor.

Yıllığı beş bin euroya yakın olan Meridyen okulu, Letonya’da en pahalı eğitim kurumlarından biri olarak dikkati çekiyor. Kuzey Baltık ülkesi Estonya’da FETÖ’ye ait Uluslararası İş Kültürü ve Eğitim Derneğinin (EESTÜRK) olduğu biliniyor.

AA