Facebook Lite 200 Milyon Kullanıcıya Hitap Ediyor

Sosyal ağın hafif versiyonu olan Facebook Lite 200 milyon kullanıcıya ulaştı.

2015 yılında piyasaya çıkan Facebook Lite, daha az veri kullanıyor ve bu nedenle yavaş internet bağlantısına sahip gelişmekte olan piyasalardaki kullanıcılar için oldukça cazip bir seçenek yaratıyordu. Bu durum kısa süre içerisinde kullanıcılar tarafından benimsenirken, kullanıcı sayısı da günden g üne artıyor.

1MB'den daha hafif ağırlığa sahip olan uygulama, geçen yıl Ocak ayında 100 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştı. O dönemlerde uygulamaya, video oynatma desteği, birden fazla fotoğraf yükleme, fotoğraflar için kısa yol ekleme, emoji vb. gibi çeşitli özellikler eklendi bu da kullanım oranlarının artmasındaki en önemli etkenlerden birisi oldu.

En son gelen güncellemede ise uygulamaya performans ve hız sağlandı.

Hangi Bölgelerde Yoğun Olarak Kullanılıyor?

Facebook Lite uygulaması son güncellemeler ile birlikte İsrail, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Kore'de kullanılıyor. Afrika ve Asya bölgelerine yönelik de önemli bir atılım yapan uygulama Bangladeş, Nepal, Nijerya, Güney Afrika, Sudan, Sri Lanka, Vietnam ve Zimbabwe gibi bölgelerde de yoğun olarak kullanılıyor.

Konuyla ilgili Facebook COO Sheryl Sandberg tarafından bir blog yazı da paylaşılırken, FB Lite'nin özellikle News Feed gibi çekirdek Facebook deneyimlerini sunduğunu aktardı. Bu özellikleri ile daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilen Sandberg, özellikle düşük veri nedeniyle Facebook'u kullanamayan kişiler için en iyi seçeneğin Lite olduğunu söyledi.