Facebook Felaket Haritaları Yeniliğiyle Geldi

Facebook, krizler sırasında ve sonrasında örgütlere yardım etmek için önemli bilgiler vermek üzere felaket haritaları adında yeni bir hizmeti tanıttı.

Facebook tarafından tanıtımı yapılan bu yenilik, UNICEF, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Dünya Gıda Programı ve diğer kuruluşlarla yapılan yakın çalışmanın bir ürünü olarak sunuldu. Yoğunluk haritaları, bir felâket öncesinde, sırasında ve sonrasında insanların nerede bulunduklarını gösteriyor. Böylece, tepki veren kurumların doğal afetten etkilenen alanları anlamalarına yardımcı olarak daha hızlı bir şekilde yardımın ulaştırılmasını sağlıyor.

Büyük Kolaylık Sağlayacak

Kamu Politikası Araştırmaları Müdürü Molly Jackman bir blog yazısında konuyla ilgili değerlendirme yaptı. Değerlendirmede yeni özelliğin çalışma sistemini aktaran müdür, aynı zamanda Facebook olarak gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesine de vurgu yaptı. Facebook’un kuruluşlara, kişilerin bulunduğu alanın eksiksiz bir resmini çizmesine yardımcı olabileceğini söyleyen Jackman, böylece yiyecek, su ve tıbbi malzeme gibi kaynaklarının ulaştırılmasında hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilebileceğini belirtti.

Kriz Anında Facebook Etkisi Artacak

Facebook, sorun yaşayanlara, aile ve arkadaşlarının güvenli olduklarını bildirmesine izin vermek için tasarlanmış bir Güvenlik Kontrolü aracını daha önce sunmuştu. Bu sistemin daha da gelişmiş bir versiyonu olan yeni harita sistemi, kitlelerin güvende olup olmadığını ve kişisel verilerden yola çıkarak en büyük hasarın hangi bölgelerde olduğunu kolay bir şekilde belirliyor. Üstelik sadece deprem değil, sel ve benzeri afetler için de haritalar sistemi kullanılacak.