Evinin bodrumunda yetiştirdiği istiridye mantarını internetten satıyor

Zonguldaklı Nail Keserci, sosyal medyada üretimini izlediği istiridye mantarını evinin bodrumunda yetiştirip, internetten satarak gelir sağlıyor.

Zonguldak'ta merkeze bağlı Alancık köyünde ikamet eden 58 yaşındaki Nail Keserci, sosyal medyada istiridye mantarı üretimi ile ilgili bir görüntüye rastlayınca, farklı bir alanda yatırım yapmak için harekete geçti. Bu konuda araştırmalar yapan Keserci, istiridye mantarını evinin bodrumunda üretmeye karar verdi.

80 KÜTÜKLE MANTAR ÜRETİYOR

Evinin bodrumuna 80 kütük yerleştiren Keserci, ilk denemelerinin başarılı olmasının ardından üretime geçmeye karar verdi. Keserci, bazı arkadaşlarının kendisini örnek alması üzerine köyünde yeni bir çalışma alanının doğmasına ön ayak oldu.

Ankara'da yaşayan bir vatandaşın sosyal medya üzerinden istiridye mantarı yetiştiriciliğiyle ilgili kurs verdiğini anlatan Nail Keserci, "Kurs görüntülerini defalarca izledim. Aynısını evimin bodrumunda yapmaya çalıştım. Geçen yıl kütükleri hazırlamamın ardından internet üzerinden istiridye mantarının tohumlarını sipariş ettim. Videoda gördüğüm şeyleri uygulamaya çalıştım. Yaklaşık beş ay sonra mantarlar olmaya başladı." diye konuştu.

KİLOSUNU 10-15 LİRADAN SATIYOR

Emekli olduğunu ve evde boş kaldığı vakitlerde internetten yeni uğraşlar araştırdığını aktaran Nail Keserci, haftada bir topladığı mantarlardan 30-35 kilogram ürün aldığını belirtti. Keserci; "Tanıdıkların yanı sıra manavlara, kilogramı 10-15 liradan satarak gelir elde ediyorum. Bodrumda yetiştirmemin nedeni bu mantarların rutubet istemesi. O nedenle az güneş ışığı alan yerde yetiştiriyorum. İşlerimi büyütmek istiyorum ancak Zonguldak'ta bu mantarı bilen fazla kişi olmadığı için girişimlerim sınırlı kalıyor. Mantarı yetiştirmek için herhangi bir gübre veya ilaç da kullanmıyorum. Kütüklere tohumladığımda tamamen doğal yetişiyor."dedi

AA