Ev yapımı zehir üçüncü kullanımda öldürüyor

Gençler arasında salgın gibi yayılan, iki ot ile bazı kimyasal maddelerin karıştırılmasından elde edilen uyuşturucu madde üçüncü kullanımda öldürüyor.

Büyük şehirlerde gençler arasında ölümcül bir uyuşturucu made her geçen gün yaygınlaşmaya başladı. Gençlerin arasında adeta bire salgın yayılan madde iki ot ile bazı kimyasal maddelerin karışımından elde ediliyor ve sadece üçüncü kullanımda öldürüyor.

Bonzaiden daha tehlikeli

Hürriyet'te yer alan habere göre, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden basına sık sık yansıyan ‘zombi’ görüntülerinin nedeni ev yapımı uyuşturucu çıktı. Pahalı olan uyuşturucu madde ‘bonzai’nin polis operasyonları nedeniyle az bulunması bu kez de iki ot ile bazı kimyasalları karıştırarak yapılan ucuz uyuşturucu gençler arasında salgın gibi yayılıyor. Ev yapımı zehir üçüncü kullanımda ise öldürüyor.

"Evde uyuşturucu" sektörü

Medyaya sık sık ‘içler acısı manzara’ gibi başlıklarla yansıyan uyuşturucu bağımlısı gençlerin görüntülerinin altında ev yapımı uyuşturucunun yattığı ortaya çıktı. Karar’ın Emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, kamuoyunda ‘zombi’ olarak tabir edilen uyuşturucu bağımlısı gençlerin artışında dikkat çeken detay... Yürümekte, konuşmakta zorlanan zaman zaman baygın halde görüntülenen gençler yeni yeni palazlanan ‘evde uyuşturucu sektörü’nün kurbanı.

Zehirli kimyasalalrın karışımıyla elde ediliyor

Çeşitli otlar ve zehirli kimyasalların karıştırılmasıyla hazırlanan ev yapımı uyuşturucular, yurtdışında üretilen uyuşturucu madde bonzainin pahalı olması ve Emniyet’in operasyonları nedeniyle az bulunması nedeniyle daha çok rağbet görmeye başladı. Emniyet yetkilileri hazırlanan uyuşturucunun gençler arasında yayıldığı bilgisini paylaşırken “Bu tarz uyuşturucular vücudu çabuk zehirliyor. İkinci ya da 3. kullanımda ölüm kaçınılmaz” uyarısını yaptı.

Eminyet'ten İçişleri Bakanlığı'na 'önlem' çağrısı

Yeni zehir sektörünün hızla yaygınlaşması Emniyet Genel Müdürlüğü’nü de harekete geçirdi. Son yıllarda merdiven altı üretimde artış gösteren uyuşturucu maddelerin önlenmesine yönelik bir rapor hazırlayan Emniyet, İçişleri Bakanlığı’ndan önlem alınmasını istedi. Raporda uyuşturucu madde üretiminde kullanılan bazı bitki türlerinin ithalatı ve satışlarında sınırlamalara gidilmesi istendi. Bakanlığın üzerinde çalıştığı tespitlerde, özellikle sentetik uyuşturucu yapımında kullanılabilen otların satışlarında sınırlama getirilmesi talep edildi. Raporda, aktarlarda kolaylıkla satılan bu bitkilerin satışına sınırlama ya da yasak getirilmesi gerektiği belirtidi.

Hürriyet