Etüt merkezleri kapatılıyor

9 Şubat tarihinde yayımlanan 687 sayılı KHK'ya göre öğrenci etüt merkezleri kaldırıldı. Bunun yerine kanuna 'sosyal etkinlik merkezi' eklendi.

Dün yayımlanarak yürürlüğe giren KHK'ya göre öğrenci etüt merkezleri kaldırılarak yerine 'sosyal etkinlik merkezi' getirildi.

Sosyal etkinlik merkezleri belediyeler tarafından açlacak

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na ‘sosyal etkinlik merkezi’ eklendi. Yeni KHK’ya göre, özel öğretim kurumuna dönüşüm programına alınmayan öğrenci etüt eğitim merkezleri faaliyetlerine, 1 Temmuz’a kadar son verecek. Sosyal etkinlik merkezleri ise MEB'in vereceği ruhsatla belediyeler tarafından açılacak.

Şartları yerine getirmeyen kurumlar 29 Temmuz tarihinde kapatılacak

2014’te dershanelerin kapatılması sürecinde özel öğretim kurumlarına dönüşüm kapsamına alınan ‘öğrenci etüt eğitim merkezleri’ dün yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kaldırıldı. Buna göre dönüşüm sürecine alınmayan tüm öğrenci etüt eğitim merkezleri faaliyetlerine 1 Temmuz’a kadar son verecek. Ayrıca en geç 29 Temmuz’a kadar özel öğretim kurumlarından birinin gerektirdiği şartlara uygun hale getirilmeyen ve kurum açma izni buna göre düzenlenmeyen merkezler hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanacak. Milliyet'te yer alan habere göre, merkezler eğitim faaliyetlerini, şartları sağladıkları takdirde bir özel eğitim kurumuna dönüşerek sürdürecek.

Çocuklar merkezlerde kültürel aktiviteler ile ilgilenebilecek

Diğer taraftan 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na ‘sosyal etkinlik merkezi’ eklendi. Buralar da öğrenci etüt eğitim merkezlerinde olduğu gibi ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ders ve projeleri için yardım alabilecek. Ayrıca öğrenciler bu merkezlerde istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunabilecek. Merkezler, il millî eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında yapılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanacak ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde kurulacak. Bakanlığın verdiği işyeri açma ve çalışma ruhsatı sonucunda belediyelerce açılacak ve işletilecekler.

Kaynak: Milliyet