Eskişehir'de bir garip meyve!

Eskişehir'de 7 yıl önce ayva fidanı alıp bahçesine diken bir kişi, ağacın verdiği meyve karşısında şaşkına döndü.

Eskişehir’de, 2009 yılında ayva olarak alıp diktiği fidandan 7 yıl sonra ilk meyvesini alan emekli Semih Yaşar, daha önce görülmemiş bir meyveyle karşılaşınca şaşkına döndü. Ağaç, elma, armut ve ayva karışımı bir meyve verdi.

Bir kamu kurumunda elektrik teknisyeni olarak yıllarca çalışan 54 yaşındaki Semih Yaşar, kentin kalabalığından, gürültüsünden bunalarak 2009 yılında köyken mahalle statüsüne geçen Kavacık Mahallesi’nde bir ev almaya karar verdi. Evinin bahçesine çeşitli meyve fidanları alıp diken Yaşar, 7 yıl önce ayva diye aldığı fidanın verdiği ilk meyveyi görünce gözlerine inanamadı.

Eşine kırk yılda bir rastlanan bir durumla karşılaşan Yaşar, Görüntüsü elma, armut ve ayvaya benzeyen, tadı ise mayhoş olan meyvenin ne olduğunu öğrenmek için harekete geçti.

Yaşar, “Bahçede her çeşit meyve ağacı olsun istedik. Ayva ağacımız yoktu, ayva fidanı aldık diktik. Herkesin ayvası açıyordu, ama bizim ayva açmıyordu. Yaprakları ayvaya benziyordu, ama yıllarca meyve vermedi. Geçen seneye kadar ağaç çiçek açıyor, meyvesi ceviz kadarken dökülüyordu. En son bu sene dört dörtlük meyve verdi. 7 sene sonra ne olduğunu anlayamadığımız bir meyveye sahip olduk.” diye konuştu.

"BİRKAÇ MEYVENİN TADINI BARINDIRIYOR"

Yaşar, ziraatçılardan bu meyvenin cinsini tespit etmelerini isteyerek, şöyle devam etti: “Hamken bir şey anlamadık, tadı falan mayhoştu. Olgunlaşınca bir daha tadına baktık, ama birkaç meyvenin tadını aynı anda barındırdığını fark ettik. Genellikle ayva ama elma, armut ve muşmula tadının da olduğunu gördük. Aslında hoş ve lezzetli bir meyve. İsmini, ne olduğunu internetten de araştırdım ama ne olduğunu bulamadım. Ziraatçılardan bu meyvenin cinsinin ne olduğunu tespit etmelerini istiyorum.”

İHA