Esad'tan Türkiye'ye 'işgal' suçlaması

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fırat Kalkanı Harekatı’nı ‘işgal’ olarak nitelendirdi.

Esad, tek umudunun Rusya’nın Türkiye’nin Suriye politikası değiştirmesi olduğunu ifade ederek gerçekleştirilen operasyonların işgal olduğunu ve Halep’in muhaliflerden arındıktan sonra teröristlerin geldiklere yere yani Türkiye’ye döneceklerini söyledi.

Esad, ülkesinde yaşanan iç savaşın artık Rusya ve Batı arasında bir savaşa dönüştüğünü ifade ederek, bölgede yaşayan Kürtlerin çoğunun bağımsızlık istemediğini belirtti

"Tek ümidim Rusya ve Türkiye yakınlaşması"

Milliyet’in haberine göre, Moskova yönetiminin Ankara'nın Suriye politikasını değiştirmesini umduklarını vurgulayan Esad, "Suriye'nin tek ümidi Rusya ve Türkiye arasındaki yakınlaşma" dedi.

Ayrıca Esad, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'nun uluslararası hukuka aykırı bir 'işgal' olduğunu savundu.

"ÖSO ve IŞİD aynıdır"

Özgür Suriye Ordusu’nu da eleştiren Esad, ÖSO’nun IŞİD’den herhang ibir farkı olmadığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Askeri ve stratejik açıdan, El Nusra’yı izole etmemiz mümkün değil. Ancak Halep’i almak, diğer şehirlere doğru ilerlemek ve onları da teröristlerden kurtarmak için başlama noktası olabilir. Halep bu yüzden önemli.

'Teröristler' Suriye’ye ilk geldiğinde kimse El Nusra ya da IŞİD’den bahsetmiyordu. Onlara basitçe Özgür Suriye Ordusu deniyordu, hükümetin ve ordunun karşısındaydılar. Ancak gerçekte, biz ilk haftalardan insanların kafalarını kesmeye başladıklarını gördük. Bu, onların başından beri radikal bir grup olduğunu gösteriyor.

ÖSO büyümeye başladığında, suçlarını saklamak imkansız hale geldi ve Batı da El Nusra’nın varlığını kabul etmek zorunda kaldı. Ancak aslında bu Özgür Suriye Ordusu, bu IŞİD. Aynı köklere sahipler ve bir yerden diğer yere hareket edip duruyorlar."

'IŞİD Türkiye'ye petrol ihraç ediyordu'


"Önce sözde ABD müttefikleri burada aktifti ancak eylemleri yanıltıcıydı, hiçbir şey yapmadılar. IŞİD ve El Nusra ilerlemeye devam ediyordu ve çok sayıda militanları vardı. Türkiye’ye her gün daha fazla petrol ihraç ediyorlardı. Ancak Rusya’nın dahil olmasıyla birlikte kontrolleri altındaki alanlar azaldı."

'Kürtlere silah yolladık'

Suriye’deki Kürtlerin büyük bir kısmının bağımsızlık istemediğini iddia eden Esad, şöyle devam etti:

"Tüm Kürtleri ve aynı zamanda Ermenileri, Çeçenleri, Türkleri, Arapları değerlendirmeden, sadece Kürtlerin bir kısmıyla konuşamayız. Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık istemiyor, sadece bazılarının bu talebi var.

Kürtlerle görüşmelere devam ediyoruz. Onları IŞİD’e karşı savaşlarında destekledik, silah yolladık."

Milliyet