Erkeklerin kullanabileceği doğum kontrol aşısı geliştirildi

İngiltere'de yapılan araştırmalar, erkekler için geliştirilen doğum kontrol aşısının, kadınların kullandığı haplar kadar koruyucu olduğunu ortaya koydu.

İngiltere'de, doğum kontrolünde erkeklerin de kadınlar kadar sorumluluk üstlenebileceğini gösteren bir buluşa imza atıldı. Erkekler için geliştirilen doğum kontrol aşısı, 350 erkekte test edildi. Aşının, kadınların kullandığı doğum kontrol hapları kadar etkili olduğu ortaya kondu.

BAŞARI ORANI YÜZDE 96

Söz konusu aşı, progesteron ve testosteron hormonlarının bileşiminden oluşuyor. 350 erkek üzerinde yürütülen testte, hormon enjekte edilen erkeklerin sperm seviyesinin büyük ölçüde düştüğü, üreme sisteminin askıya alındığı gözlendi. Aşı uzun süre kullanıldığında istenmeyen gebelikleri yüzde 96 oranında engellendiği ortaya çıktı. Bu oran, prezervatifin sağladığı korumanın üzerinde. Aşı, en az kadınların kullandığı doğum kontrol hapları kadar etkili.

DEPRESYON, AKNE, İSTEKSİZLİK GİBİ YAN ETKİLERİ VAR
Doğum kontrolü sağlamada başarılı olan aşının uygulandığı erkeklerde depresyon, akne ve cinsel isteksizlik gibi yan etkiler görüldü.
Bu nedenle deney planlanandan erken sonlandırıldı. Ancak uzmanlar hormon dozlarının ayarlanmasıyla yan etkilerin aşılabileceğini belirtiyor.

ERKEKLERİN DÖRTTE ÜÇÜ KULLANMAYA DEVAM ETMEK İSTEDİ
Deneye katılan erkeklerin dörtte üçü, aşıyı kullanmaya devam etmek istediğini söyledi.
Aşının yan etkileri ortadan kaldırılırsa kadınların ve erkeklerin, doğum kontrolünde eşit sorumluluk üstlenebileceği belirtiliyor.