Erdoğan'a İbadi'den ikinci cevap geldi

TSK’nın Başika’dan gitmesini talep eden Irak başbakanı İbadi’yi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Irak yönetiminden bir cevap daha geldi.

Irak Başbakanı haydar el İbadi’ye Türk askerlerinin Başika’dan çekilmesini istemesinin üzerine sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’a Irak yönetiminden karşı cevap geç kalmadan geldi. ırak Başbakanı İbadi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir cevap daha gönderdi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Irak Başbakanlık Enformasyon Dairesi'nden yayımlanan bildiride, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kendilerinin Başika üssünü kurmamız için Sayın Davutoğlu döneminde bizlere talepleri var" açıklamasının kabul edilmediği belirtildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi: "Türk askerlerinin önce Musul Valisi Etil Nüceyfi’nin isteği, daha sonra da Kürdistan hükümetinin talebi üzerine Başika'ya girdiğini öne süren Türk hükümetinin bu iddiaları, Uluslararası Koalisyon Gücü tarafından yalanlanmıştır. Ayrıca Türk hükümetinin 'Koalisyon gücünün talebi ve izni üzerine bulunuyoruz' sözlerinde çelişkiler görünmektedir" denildi.

"Türk hükümetinin bu çelişkili açıklamaları, sonucu bilinmeyen bir krize yol açmıştır. Komşu bir ülkenin egemenliğine müdahale ederek, Türk askerini de zor duruma bıraktılar. Biz, Iraklılar, Irak topraklarını DEAŞ'tan temizlemeye devam edeceğimizi vurguluyoruz. Egemenliğimize saldırana karşı direneceğiz. Zafer günü yakındır. Bizi, basında değeri olmayan ateşli açıklamalarla bildiğimiz gerçek yolumuzdan saptırmayacaklardır."
Hürriyet