Erdoğan: Suriye'de hedefimiz Esed'siz bir çözümdür

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'nin kuzeyinde terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz. Gereği neyse yaparız, geri adım atmayız.

Fransa'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız gazetecinin 'Suriye'de savaşan kişilere bu kadar silah göndermiş olmaktan dolayı pişman mısınız?' sorusu üzerine şöyle yanıt verdi:

Suriye'ye kim silah gönderdi? Sen FETÖ ağzıyla konuşuyorsun. Çünkü o operasyonu yapanlar FETÖ'nün savcılarıydı. Şu anda onlar içeride, hapisteler şu anda ve operasyon yaptılar. İstihbarat teşkilatlarının bu tür operasyonlara yönelik, kamyonlarla silah taşıma vesaire gibi, nereye neyi taşıyacağı gibi yetkileri, hakkı vardır. Sen bana bu soruyu böyle soruyorsun da Amerika'nın 4 bin tır Suriye'ye şu anda getirmiş olduğu silahları niye sormuyorsun?

AB'ye sert mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mevkidaşı Macron ile yaptığı ortak açıklamada AB sürecine yönelik de mesajlar verdi. "Ne olur bizi alıverin diyecek halimiz yok" dedi.

"Hedefimiz Esed'siz çözüm"

"Suriye'nin kuzeyinde terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'de hedefimiz Esed'siz bir çözümdür diyerek şunları söyledi;

"Suriye'nin kuzeyinde terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Böyle gelişme olursa gereğini yaparız. Geri adım atmamız mümkün değil. Bütün mesele YPG-PYD, PKK'nın yan kuruluşları olarak kuzeyden Akdeniz'e girmenin yollarını arıyorlar. Buna müsaade yok. Bunda kararlıyız. Ne yazık ki NATO'da dostumuz olan ABD'nin kalkıp hala bunlara TIR'larla silahları vermeleri bizim üzüntü kaynağımızdır. Bizim hedefimiz Esed'li bir çözüm değildir. Bizim hedefimiz Esed'siz ve Suriye halkının kendi demokratik iradesiyle bir seçimi gerçekleştirmektir. Bizim buna yardımcı olmamız lazım"