En Çok Hangi Android Sürümü Kullanılıyor?

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden birisi olan Android için yeni kullanım oranları açıklandı.

Android sürümlerine yönelik yapılan bu açıklama ile birlikte en çok hangi Android işletim sisteminin kullanıldığı ve son olarak piyasaya sunulan Android 7.0’ın ne kadar bir kullanım oranına sahip olduğu net bir şekilde öğrenildi. Marka tarafından yapılan açıklamalarda özellikle Android nougat işletim sisteminin daha yüksek kullanım oranlarına ulaştığı dikkatlerden kaçmadı. Öyle ki Temmuz 2017 itibariyle Android 7.0 ve 7.1 sürümü tüm dünyadaki Android cihazların yüzde 11.5’ine yüklendi. Bir önceki rapora göre yüzde 2’lik bir artışın yaşandığı Android 7.0, bu bakımdan yükselen kullanım oranları ile dikkat çekti.

Marshmallow Hala Lider

2015 yılında Android marshmallow adıyla piyasaya sunulan işletim sistemi ise aradan geçen 2 yıla rağmen hala piyasada popülerliğini korudu. Yüzde 31.8 kullanım oranına sahip olan bu işletim sistemi, şu anda en çok kullanılan Android işletim sistemi olarak biliniyor. Android işletim sistemleri arasında diğer popüler sistem ise Android Lollipop. Toplamda %30.1’lik bir kullanım oranına sahip olan lolipop yine en çok tercih edilen işletim sistemleri arasında yer alıyor.

Google özellikle Android 7.0 versiyonunu piyasaya sunduktan sonra bu sistemin kullanım oranlarını arttırmayı hedefliyordu. Fakat bugüne kadar gelişim ve Android 7.0 kullanım oranları Google adına oldukça düşük seviyelerde kaldı.