Emniyet Müdürü Reyhanlı'da Suriyeli öğrencilere Arapça öğretiyor

2 yıldır ailesiyle Türkiye'de yeni bir hayat kuran Ilgeya, savaştan kaçan Suriyeli öğrencilere Arapça ders veriyor.

Suriye'nin Hama kentinde 16 yıl emniyet müdürlüğü yapan Ilgeya, savaştan kaçarak sığındığı Reyhanlı'da Suriyeli öğrencilere Arapça dersleri vererek eğitimlerine katkı sağlıyor.

Yaklaşık 2 yıldır Türkiye'de ailesiyle yeni bir yaşam kuran 44 yaşındaki Hudur Omar Ilgeya, Reyhanlı'da Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerindeki çocukların eğitimine katkı sağlamak için çabalıyor.

Hudur Omar Ilgeya, Hama'da 4 karakoldan sorumlu olarak uzun yıllar emniyet müdürlüğü görevini yürüttüğünü söyledi.

Emrindeki 45 polisle önemli çalışmalar yaptığını anlatan Ilgeya, "Suriye'de Hama bölgesinde çalıştığım dönemlerde adalet ve halkımızın huzuru için ter döktüm. İç savaşın başladığı dönemlerden 2 yıl öncesine kadar ülkemde yaşama mücadelesi verdim. Ailemin zarar görmemesi için ve bulunduğumuz bölgenin sürekli olarak savaş uçaklarıyla bombalanmasından dolayı çocuklarımla birlikte Türkiye'ye gelmek zorunda kaldık." diye konuştu.

"Çocukların geleceği için çabalıyorum"

Hudur Omar Ilgeya, Reyhanlı'da Suriyeli çocukların geleceklerini hazırlamak için Arapça öğretmenliği yaptığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Benim için vatanın her zaman hizmetinde olmak çok önemli. Yıllarca ülkemde kanun için savaştım, şimdi Suriyeli çocuklarımızın gelecekleri için çabalıyorum. Ülkemin acılı çocuklarına bu şekilde hizmet vermekten dolayı çok mutluyum. 2 geçici eğitim merkezinde günde 5 saat ortaokul çağındaki Suriyeli öğrencilere Arapça dersleri veriyorum. Onların eğitimlerinde görev aldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Ders aralarında birlikte oyunlar oynayarak, çocukların morallerini yüksek tutmaya gayret ediyorum."

AA