Emlak sektörünün öncü isimleri: "Konut satışları artarak devam edecek"

Emlak sektörünün önde gelen isimlerinden Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dağ ve ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Baygan sektörü değerlendirdi.

Emlak sektörünün öncü isimlerinden dağ Mühendisliğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dağ konut satışlarını giderek artacağı tahmininde bulunarak, inşaat sektörünün yıl içinde yaşanan tüm aksiliklere rağmen büyümeye ve genişlemeye devam ettiğini kaydetti.

Emlak sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Dağ, sektörle ilgili olarak şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın ülkemize ve ekonomimize olan güveniyle ve hükümetimizin sağlamış olduğu istikrarla birlikte hep birlikte el ele verdik. Konut sahibi olabilmeyi kolaylaştırmak için inşaat sektörü de üzerine düşen görevi yerine getirerek Emlak Konut GYO öncülüğünde kampanyalar başlattı. Bankaların kredi oranlarını düşürmesiyle de sektörümüz canlılığını ve hareketliliğini korumaya devam ediyor.

“Konut satışları TÜİK verilerine göre yüzde 2 artış gösterdi”

TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre de Türkiye genelinde konut satışlarının 2016 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 artış göstererek 114 bin 751 konut satışının gerçekleştiğini görüyoruz. Bu olumlu gelişmelerle birlikte herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesinden mutluluk duyuyoruz. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörümüzün desteklenmeye devam etmesiyle hem konut satışları artacak hem de yatırımlar hız kesmeden devam edecektir.

Emlak sektörünün bir diğer öncü isimlerinden ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise 2016 yılı sonuna kadar 1 milyon 500 binlik bir satış rakamını öngördüklerini belirterek, Cumhurbaşkanlığının öncülüğünde gerçekleştirilen konut kredisi faiz indirimindeki hareketliliğin 2. el piyasasında da bir uzantısı olursa sektörün iyice hareketleneceğini ifade etti.

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan sektörle ilgili olarak şunları kaydetti:

“Banka kredisi faiz oranlarının düşmesi konut satışlarını artırdı”

Türkiye’de yaşanan siyasi hareketlilik sonrası Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile bankalar ve konut üreticilerinin birlikte yaptığı kampanya ile konut satışında artış gerçekleşti.

Yılsonuna kadar devam edecek bu kampanyaya ilave olarak 2. el piyasasını da hareketlendirecek çalışmalar eklenirse gayrimenkul sektöründe değerlerin çok daha yüksek seviyeleri görmesi kaçınılmaz olacaktır.

“KDV indirimi 2. el gayrimenkulün önünü açacaktır”

KDV indirimi, tapu harç indirimi gibi çalışmalar ikinci el gayrimenkulde sektörün önünü açacaktır. Yapılan bütün kampanyalar ve tüketicinin alım gücünü artıracak uygulamalar, yılsonunda 1 milyon 500 binlik satış rakamının görüleceği yorumlarını güçlendiriyor.