Emekli promosyonları bayram sonrasına kaldı

Aylardır gündemi meşgul eden emekli promosyonu uygulamasında artık sona gelindiği ve bayramdan sonra ödeme yapılacağı biliniyor.

Yaklaşık 11 milyon emekli vatandaşı ilgilendiren emekli promosyonu uygulaması Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı ile bankaların masaya oturmasıyla tartışılmaya başlandı. Pazarlıklar başladığı günden beri emeklilerin gündemini işgal eden uygulamanın ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyordu.

Kendi çıkarlarına ters düştüğü gerekçesiyle her emekliye 3 yıl kalma sözüne 900 TL verilmesini kabul etmeyen bankalar yeni formüller geliştirdi. Emekli promosyonlarında alınan son karar göre emekli maaşına ve emeklinin maaşını hesabında tutma süresine göre promosyon verilmesine karar verildi. Bu nedenle her bir emeklinin aldığı promosyon hesabında parayı tuttuğu süre ve aldığı maaşın miktarına göre değişecek.

Emekli promosyonu uygulamasının hayata geçirilmesi bayram öncesine yetişmedi ancak bayramdan sonraki dönemde bankalar ve Bakanlık gerekli protokollere imza atarak süreci resmen başlatacaklar.

Promosyon uygulamasından yaklaşık 11 milyon emeklinin faydalanması bekleniyor.