Emeğin ve çaresizliğin filmi: Babamın Kanatları

Çalıştığı inşaattan düşerek ölen üniversiteli Ömer Çetin'in hikayesinden esinlenerek çekilen 'Babamın Kanatları', Antalya Film Festivali'nde gösterime girdi.

Daha önce 51. Karlovy Vary Film Festivali'nde Ana Yarışma'ya seçilen ve geçtiğimiz Temmuz'da Çek Cumhuriyet’inde yapılan festivalin Ana Yarışma Bölümü'nde dünya prömiyerini gerçekleştiren 'Babamın Kanatları', 53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde gösterime girdi.

Ulusal Yarışma Bölümü'nde yarışan ve yönetmenliğini Kıvanç Sezer'in yaptığı "Babamın Kanatları" adlı film, okul harçlığı için çalıştığı inşaattan düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ömer Çetin'den esinlenilerek çekildi. Film, sinemaserverlerden alkış aldı.

ÖLÜMÜN PENÇESİNDEKİ İNŞAAT İŞÇİSİNİN HİKAYESİ ANLATILIYOR

Filmde, ölümcül bir hastalığın pençesine tutulan inşaat işçisinin yaşam hikayesi anlatılıyor. Festival kapsamında Antalya Kültür Merkezi'nde sinemaseverlerle buluşan filmin gösterimine, yönetmen Kıvanç Sezer ve başrol oyuncusu Menderes Samancılar da katıldı.

Gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayan Sezer, filmi 2010'da okul masraflarını çıkarmak için çalıştığı inşaattan düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ömer Çetin'den esinlenerek yaptığını söyledi. Sezer, filmle işçilerin zor çalışma şartlarını ve emeklerini görünür kılmayı amaçladıklarını ifade etti.

SAMANCILAR: "UMUTTAN VE EMEKTEN YANAYIZ"
Başrol oyuncusu Samancılar da, verdiği demeçte inşaatlardaki zorluk, zulüm ve emek sömürüsünün devam ettiğini savundu. "Emek varsa, karşısında çözümsüzlük vardır." diyen Samancılar, sinema sektöründe de emeğin karşılığını alma sorununun bir türlü çözülemediğini anlattı.
Samancılar, "İstediğimiz sadece emeğimizin karşılığını almak. Biz umuttan ve emekten yanayız. Ülkemizi aydınlık günlerin beklediğine inanıyorum." diye konuştu.