Elvan: “Doğu’daki genç nüfusa iş imkanı sunacağız”

Kalkınma Bakanı Lütfin Elvan Doğu illerinde yaşayan genç nüfusa iş imkanlarını sağlayacaklarını ve oradaki dinamik nüfusu değerlendireceklerini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bulunan genç nüfusla ilgili plan ve projelerden bahseden kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Doğu illerinde yaşayan genç nüfusa iş imkanları sağlayacaklarını ve oradaki terörü temizlerken yatırımların ve binaların yükselmeye başladığını göreceklerini söyledi.

Kalkınma Bakanı Elvan, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinin büyük potansiyeli olduğunu belirterek "Oradaki genç, dinamik nüfusumuza iş imkanı ortaya koyacağız ki terörü temizlerken, bu yatırımların, bu binaların yükselmeye başladığını görelim” şeklinde konuştu.

Bakan Elvan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda Doğu illerindeki genç nüfustan bahsederek, Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna duyurulan Doğu ve Güneydoğu Bölgelerine yatırım destek hamlesini değerlendirdi.

Başbakan tarafından son açıklanan paketin diğerlerinden çok farklı olduğunun altını çizen bakan Elvan, bu paket dahilinde düşünce fikri ve projelerinden organize edilmesinden yatırım gerçekleştirilmesine işletme safhasında işletmenin desteklenmesine ve pazarlama aşamasına kadar olan tüm süreçleri destekleyen paket bir mekanizma ortaya koydukları bilgisini paylaştı.

Yatırımcıya araziyi karşılıksız vereceklerini, arazi tahsisi gerekiyorsa ücretsiz araziyi de tahsis edeceklerini anlatan Elvan, o araziye fabrika binasını yapacaklarını, makine-teçhizatı için yatırım kredisi, işletme dönemi için işletme kredisini vereceklerini ifade etti.

Yatırımcıya işletme kredisi desteği de vereceklerini anlatan Elvan, "Yine 1 yıl ödemesiz 1+4, daha sonraki müteakip 4 yılda ödeme koşuluyla. 8 puan faiz desteği sağlayacağız, diyelim ki işte yüzde 14’le ticari kredi aldı, yüzde 8’ini biz karşılayacağız, daha doğrusu 8 puanını biz karşılayacağız, 6 puanını kendisi karşılayacak, yani faiz desteği sübvansiyonu yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bölgede terör örgütünün kökünü kazıyacaklarının altını çizen Elvan, "Diğer taraftan da oradaki genç, dinamik nüfusumuza iş imkanı ortaya koyacağız ki bir taraftan terörü temizlerken diğer taraftan da bu yatırımların, bu binaların yavaş yavaş yükselmeye başladığını görelim.Bu bölgenin inanılmaz büyük bir potansiyeli var, bunu bilelim." diye konuştu.

"Emek yoğun sektörde fabrikasını taşıyan 6. bölge teşviki de alacak"

Emek yoğun sektörlerde artık maliyetlerin çok yükseldiği bazı büyük iller bulunduğunu hatırlatan Elvan, emek yoğun herhangi bir sektörde, fabrikasını 23 ilden herhangi birine taşımak isteyen yatırımcıya 1 milyon lira fabrika başına taşıma gideri için para tahsis edeceklerini buna ilave olarak 6. Bölge teşviklerinden yararlandıracaklarını belirtti.

Söz konusu bölgelerin belirli alanda uzmanlaşması, buralarda bir kümeleşmenin oluşmasının sağlanması için Kalkınma Bankasını görevlendireceklerine işaret eden Elvan, bankanın fizibilite yapımından, pazarlama aşamasına kadar olan sürecin hem takibini hem denetimini yapacağını ve süreci baştan aşağı yürüteceğini sözlerine ekledi.

AA