Elektrikli Otomobillerin Fiyatları Nasıl Belirlenecek?

Elektrikli otomobiller ile ilgili geleceğe yönelik yapılan tahminler umut veriyor.

Henüz yollarda deneme sürüşleri yapılan ve satışta olmasına karşın alt yapının hazır olmaması nedeniyle çok kısıtlı sayıdaki kullanıcı tarafından kullanılan elektrikli otomobillerde, geleceğe yönelik yapılan tahminler umut veriyor.

2010’lu yıllardan itibaren konuşulmaya başlanan fakat ancak geçtiğimiz sene itibari ile piyasada kullanımı mümkün olan elektrikli araçlarda, en çok merak edilen. araçların fiyatları. Şu an geliştirme aşamasında olduğu için yüksek fiyatlara sahip elektrikli araçlar için donanımda yapılan değişiklik ve geliştirmeler ile fiyatların düşmesi bekleniyor. Öyle ki 2015 yılı ile 2016 yılı arasındaki fiyat farkı yüzde 35’e kadar çıkmış durumda. Araçlarda kullanılan elektrik bataryalarında yapılan geliştirme ile birlikte fiyatların bu kadar yüksek oranda düşmesi gelecek için de umut verici. Zira araçlar üzerinde çalışmaların hala devam etmesi, fiyatların belirlenmesinde markalara da avantaj sağlayacak ve fiyatlar normal bantlara çekilecek.

Elektrikli araçların tercih edilmesindeki en önemli beklenti ise fiyatların normal benzin ya da dizel araçların fiyatları ile aynı limite gelmesi. Böyle bir durumda elektriğin benzine oranla çok daha düşük olması, araç alımı konusunda elektrikli modellerin tercih edilmesini sağlayacak. Bu konudaki diğer önemli bir. ise uzun yollarda elektrikli araçların hızlı bir şekilde şarj edilebilmesi ve dolu bir batarya ile daha uzun yolun gidilebilmesi.

Çevreci, Sıfır Karbon Salınımı

Geleceğe yönelik araçların elektrikli modellere döneceği düşünülse de bu konudaki evrimin kaç yılda tamamlanacağı. sında belirsizlik hakim. Şu anda yüksek fiyatları ile kullanıcıların erişemediği elektrikli araçlar, çevreci olması ve karbon salınımı konusunda günümüz araçlarına karşı büyük bir avantaj sağlaması, eko önlemleri kapsamında daha fazla önemsenecek. Bu da herkesin elektrikli otomobil kullanabilmesi için şartların makul düzeylere çekilmesini sağlayacak.