Elektrikli Otomobillerde Ne Kadar Hızlı Gidilebilir?

Kişierin akıllarındaki önemli sorulardan birisi de elektrikli araçların performanslarının nasıl olacağı.

Elektrikli otomobil üzerinde hemen hemen tüm araç üreticileri çalışmalar yaparken, kişilerin akıllarındaki önemli sorulardan birisi de elektrikli araçların performanslarının nasıl olacağı.

Elektrikli otomobil alanında çalışmaları ile yakından takip edilen Chevrolet, bu konuda rekoru elinde bulunduran bir firma. Chevrolet tarafından yapılan yeni elektrikli araç modeli Corvette ile yapılan hız denemelerinde araç 300 kilometreye kadar çıkmayı başarmış durumda. Uluslararası Mil Yarış Derneği tarafından tasdiklenen bu rekor, elektrikli araçlar alanında çıtayı yükseklere çıkartırken, elektrikli araçlarda hız ve performans sorununun yaşanmayacağını da ortaya koydu.

Düşük Ve Ekonomik Tüketim

Chevrolet'in özel modeli Corvette için her ne kadar yüksek hıza çıkılsa da elektrikli araçların genel özellikleri düşük hız ve ekonomik tüketim. Bu özellikleri ile çevreci olarak adlandırılan elektrikli araçlar ile normal bir trafikte seyretmek, dizel ya da benzinli araçlara göre herhangi bir fark içermiyor. Üstelik elektrik ile çalıştığı için ses bakımından da çok düşük oranlara sahip elektrikli araçlar, gelecekteki araç deneyimlerini de değiştirecek.

Pek çok marka tarafından şu anda bu alanda çalışmalar sürdürüldüğünden dolayı Türkiye’deki çalışmalar da kısa süre içerisinde sonuçlanacak. Yarı elektrikli yarı benzinli olan modeller kullanımda olduğu gibi bundan sonraki süreçte direk kişilere elektrikli kullanım sağlayacak araçlar sunulacak.