Elektrikli Araçlarda Hedef 17 Milyon Araç!

Elektrikli araçlar ile ilgili paylaşılan yeni raporlar, araç sayısının artacağını gösterdi.

Yabancı araştırma şirketleri tarafından yapılan araştırmalarda dünya genelindeki elektrikli araç sayısının 4 yıl içerisinde hızlı bir şekilde artması bekleniyor. Bu konudaki tahminler ise 17 milyon elektrikli aracın kullanımda olacağı yönünde.

Juniper Research adlı araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmalarda elektrik araçların geleceğine yönelik detaylı bir analiz yapılırken, elektrikli ve hibrit olarak adlandırılan yeni konsept araçların yaygınlaşacak alt yapı sayesinde kolay bir kullanımı olması beklenirken, özellikle 2020'li yıllardan itibaren mevcut dizel ve benzinli araçların yerini elektrikli otomobillere bırakması bekleniyor.

Menzil Önemli

Elektrikli araçların mevcut potansiyelinde çok uzun yollar kat etmek mümkün olmadığı için şu anda hala piyasada tutulmadığı açıklanırken, firmalar tarafından menzil konusunda yapılacak iyileştirmeler ile birlikte bu sorunun da çözülmesi elektrikli araçların kullanımının daha da yaygınlaşmasını sağlayacak.

Dünya genelinde elektrikli araç kullanımı ve gelişiminin en çok ABD'de yaşandığı açıklanırken, dünya genelinde elektrikli araç üretiminde en çok ön plana çıkan marka Tesla. Tesla'yı takip eden diğer markalar ise BMW ve Nissan.