Eker: "Karşı karşıya olduğumuz gerçek mesele terördür"

AK Parti Genel Başkan yardımcısı Mehdi Eker, BBC’de katıldığı bir programda komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne büyük saygı duyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin mevcut sınırlarında memnun olduğunu açıklayan Eker, ‘komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne de büyük saygımız var’ şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları, siyasi parti ve hükümet temsilcileriyle temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Londra'da, İngiliz devlet televizyonu BBC'de Newsnight programına konuk oldu.

‘Türkiye’nin sınırları gelecek için istikrarlı kabul edilebilir mi?’ sorusu

Irak'ta devam eden Musul operasyonu bağlamında kendisine yöneltilen "Türkiye bugünkü sınırlarını öngörülebilir bir gelecek için istikrarlı kabul ediyor mu?" sorusuna karşılık Eker,

"Biz sınırlarımızdan memnunuz. Komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne büyük saygımız var. Bölgede, Suriye'de ve Irak'ta DEAŞ'a karşı mücadele ediyoruz." yanıtını verdi.

“Anlaşmaya değil imzalandığı dönemin tarihi koşullarına atıf yapılıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Anlaşması'na değil, imzalandığı dönemin tarihi koşullarına atıf yaptığını dile getiren Eker, "Musul ve Kerkük, Lozan Anlaşması'nda yer almadı. Bölgede daha sonra farklı gelişmeler yaşandı." ifadelerini kullandı.


“Karşı karşıya olduğumuz gerçek mesele terördür”

Eker, "Bugün karşı karşıya olduğumuz gerçek mesele terördür, DEAŞ'tır, PKK'dır, yakın zamanda yaşadığımız en kanlı askeri darbeye teşebbüs eden Fetullahçı Terör Örgütü'dür. Biz bütün bunlara karşı mücadele ediyoruz. Bugün Türk ordusu DEAŞ'a karşı mücadele eden bir koalisyonun parçası olmaya hazır." diye konuştu.


Türkiye ırak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni desteklemek için Başika’ya gitti

Eker, Başika kampı ve Türk askerlerinin Başika’da olması ile iligli kendisine yöneltilen bir soruya ise Türkiye'nin bölgeye Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni desteklemek için gittiğini söyledi.

Türkiye'nin, DEAŞ'a karşı savaşan Peşmerge güçlerini eğitmek için bölgede bulunduğunu söyleyen Eker, "Şimdiye kadar DEAŞ'a karşı aktif olarak savaşan 3 bin 500 kişi eğitildi. Bu nedenle oradayız. Bu ayrıca bizim kendi ulusal güvenliğimizle ilgili bir mesele." değerlendirmesini yaptı.

Irak'ta 60 ülkenin askerinin bulunduğunu bildiren Eker, Türkiye'nin Başika Kampı'nın da Irak hükümeti ve Bölgesel Kürt Yönetimi'nin onayıyla kurulduğunu kaydetti.
AA