Efsane opera sanatçısı Leyla Demiriş yaşamını yitirdi

Türk opera sanatçısı Leyla Demiriş, 71 yaşında hayata veda etti. Demiriş anısına 26 Eylül Pazartesi günü saat 11:00’de Süreyya Operası’nda tören düzenlenecek.

Efsane opera sanatçısı, tedavi gördüğü özel hastanede, bu sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Leyla Demiriş, 1964 yılında henüz konservatuar öğrencisiyken Turandot operası “Liu” başrolü ile başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini 30'dan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nın en büyük partileri yorumlayarak sürdürmüştü.

LEYLA DEMİRİŞ KİMDİR?

1945'te İstanbul'da dünyaya gelen sanatçı, renkli ve güçlü sesiyle, konservatuvarda okurken başroller söylemeye başladığı İDOB'da 41 yıl görev yaptı.
Yurtiçi ve yurtdışında sahne alan sanatçı, öğrencilik yıllarında Turandot operasının "Liu" başrolü ile başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk opera eserinin en büyük partilerini yorumlayarak sürdürdü.
Leyla Demiriş’in eşi, besteci Devlet Sanatçısı Okan Demiriş'in kendisine ithafen bestelediği "IV. Murat", "Karyağdı Hatun", "Yusuf ile Züleyha" operalarını, Adnan Saygun'un "Köroğlu" operası ve Mevlana Oratoryosu'ndaki başarılı yorumlarıyla dikkati çeken sanatçı, ilk plağını 1986'da çıkardı.
Demiriş, kariyeri boyunca Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çekya, Yugoslavya, Bulgaristan ve Almanya gibi ülkelerin başkent ve önemli şehirlerinde, Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria Rusticana, Il Trovatore, Nabucco operalarındaki rollerini başarıyla yorumladı.
Sanatçının verdiği konser ve resitaller büyük yankı uyandırdı.

41 YIL BAŞSOLİST

Soprano Leyla Demiriş, 1964'te başlayan solistlik kariyerini İstanbul Devlet Operasının kuruluşunun 45. yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamış, 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl başsolist olarak başrollerde oynayan bir soprano olmuştu.

New York Metropolitan Operası’nda, NY Senfoni Orkestrası eşliğinde konser veren ilk Türk opera sanatçısı olan Demiriş, 1. Uluslararası İstanbul festivalinin açılışını "Köroglu" ve 1. İzmir Uluslararası festivalinin açılışını "Karyağdı Hatun" operaları ile yaptı. Sanatçı ayrıca Ankara, Aspendos ve İstanbul Uluslararası festivallerine defalarca baş soprano olarak katıldı.