Düşük kalorili aşure nasıl yapılır?

Muharrem ayında olduğumuz bugünlerde, yemeye doyamadığımız aşure bize kaç kalori olarak geri dönüyor? Peki ya aşureden şekeri çıkarsak nasıl olur? İşte tarifi...

Yemeye doyamadığımız aşurenin 100 gramında ortalama 313 kcal olduğunu biliyor muydunuz? Evet, aşure, formuna dikkat edenler ve şeker hastaları için tüketim miktarı arttığında tehlikeli olabiliyor.

BİR KASE AŞURE 344 KCAL

Aşure, içerisinde bulunan şeker ve kayısı, üzüm ve incir gibi kuru meyvelerden dolayı pek de masum bir tatlı değildir. Yüksek kalorii aşurenin 100 gramında 313 kcal bulunmaktadır. Onu da şöyle açıklayalım. Evimizde bulunan orta boy bir kasenin içine yaklaşık olarak 110 gram aşure doldurabiliriz. Bu da orta boy bir kase aşurede 344 kcal olduğunu gösterir.

Peki aşurenin içinden şekeri çıkarırsak bu durumda kaç kalori olur? İşte bu sorunun cevabını hem
formuna dikkat etmek isteyenler hem de şeker hastaları merak ediyor.

AŞURE DE HİÇ ŞEKERSİZ OLUR MUYMUŞ?
Evet olur. İçindeki ve süslemesinde kullanılan kuru meyvelerden aldığı tat çoğu beslenme uzmanına göre aslında yeterince şeker barındırıyor.
Şekersiz aşure beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin önerdiği bir tatlıdır. Bu şekilde hem aşurenin içindeki besinleri almamızı hem de şekeri yapay yerine doğal kuru meyvelerden almamızı sağlar. Daha çok şeker hastalarının ve formuna dikkat etmek isteyenlerin tercihi olan şekersiz aşure (diyet aşure) nasıl yapılır?

MALZEMELER

Yarım kilo aşurelik buğday

1 bardak nohut

1 bardak kuru fasulye
250 gram 4'e bölünmüş kuru kayısı
250 gram 4'e bölünmüş kuru incir
150 gram kuru üzüm
100 gram kuş üzümü

AŞURENİN SÜSLEMESİ İÇİN MALZEMELER

Nar
Tarçın
Ceviz
Fındık

ŞEKERSİZ AŞURE NASIL YAPILIR?

Hazırlamış olduğunuz buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohudu akşamdan ıslatın. Ertesi gün nohudun üzerindeki kabuğu rahatça soyabilirsiniz. Böylece piştikten sonra ayrılıp aşurenin içine karışmaz. Daha sonra ıslattığınız malzemeleri ayrı ayrı haşlayın. Sularını süzdükten sonra hepsini bir derin tencereye alıp karıştırın ve kaynatın. Üzerine hazırlamış olduğunuz kuru meyveleri katın. 10 dakika kadar tekrar kaynatın. Kaynattıktan sonra aşureleri kâselere alabilirsiniz. Üzerine süsleme için hazırladığınız malzemeleri dökün ve soğumaya bırakın.