Donald Trump tişörtü giyen seçmene oy kullanması için izin verilmedi

Erken oy işlemlerinin başladığı ABD eyaletlerinde Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın isminin yazılı olduğu tişört giyen seçmen oy kullanamadı.

Demorkrat Parti adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi aday Donald Trump arasında son kozların paylaşılacağı ABD Başkanlık seçimleri erken oy verme uygulaması kapsamında ABD’nin bazı eyaletlerinde başladı. Bu eyaletlerden bir tanesi olan New Mexico’da üzerine Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın isminin yazılı olduğu tişört giyen seçmene oy kullanılması için izin verilmedi.

Başkanlık seçimleri için erken oy verme işleminin başladığı ABD'nin New Mexico eyaletinde, üzerinde Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Trump'ın adı yazılı tişört giyen seçmenin oy kullanmasına izin verilmedi.

ABD'de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için erken oy verme işlemi başlarken New Mexico eyaletinde üzerinde Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump'ın adı yazılı tişört giyen seçmenin oy kullanmasına izin verilmedi.

Sandık görevlileri, Albuquerque kentinde bir alışveriş merkezindeki oy verme bölümüne giren Mary Sanchez'i "tişörtünü değiştirmesi ya da tersten giymesi" için uyardı.

Seçmenin yasaları çiğnediğine işaret eden görevliler, Sanchez'in ancak tişörtünü “Trump” yazısı içeride kalacak şekilde giymesi halinde oy kullanabileceğini belirtti.

Seçmen daha sonra oy kullandı

Oyunu kullanmadan merkezden ayrılmak zorunda kalan Sanchez, ertesi gün siyah Trump tişörtünü değiştirerek yeniden geldiği sandıkta oyunu kullandı.

New Mexico eyaleti seçim kanunları, oy kullanma merkezleri ve çevresindeki 30 metrelik mesafede seçim kampanyası için propaganda yapmayı yasaklıyor.

Seçime ilişkin şapka, tişört ve benzeri taşınabilir eşyalar, flama ve bayraklar da yasak kapsamında değerlendiriliyor.
AA