Doğalgaza indirim geliyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim uygulanacağını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda (EPDK) yaptığı toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, doğalgaza 1 Ekim'den itibaren indirim geleceğini belirtti.
Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) gerçekleştirdiği ziyarette, yıl başı itibarıyla özellikle İran tahkim davasıyla ilgili olumlu karar çıktıktan sonra buna bağlı olarak doğalgazda indirim olacağını söylediklerini anımsattı.

Tahkimle ilgili kararın yılın son çeyreğinde karar aşamasına geldiğini ve yıl sonundan önce uygulanacağını ifade eden Albayrak, "Hali hazırda karar imza noktasına gelmediği için süreç tamamlanmadı ama inşallah kış gelmeden bu süreci başlatacağımızı ifade ettiğimiz için bu kış gelmeden, indirim 1 Ekim'den başlamak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 olarak yansıyacak."dedi.

İNDİRİM, SANAYİDE MALİYETİ DÜŞÜREREK REKABETİ ARTIRACAK

Doğalgaz indiriminin hane halkının gelirine ekstra bir kaynak oluşturacağını söyleyen Albayrak, indirimin sanayideki maliyetleri de düşürerek daha fazla rekabet sağlayacağına dikkati çekti.

Albayrak, Türk Akımı'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Enerji Kongresi kapsamında İstanbul'a geldiğinde netleşeceğini belirtirken yerli kömürde de önemli aşama kaydettiklerine vurgu yaptı.

"ELEKTRİKTE BİR ZAM ÖNGÖRMÜYORUZ"

Albayrak, açıklamasının devamında "Elektrikte bir zam öngörmüyoruz, inşallah bu maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareket de olması muhtemel." diye konuştu.

AA