Dışişleri Bakanlığı'dan İran açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, İran'da yaklaşık bir haftadır süren olaylarla ilgili açıklama yaptı.

İran'dan Perşembe günü başlayan olaylarla ilgili Dışişleri Bakanlığı'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Türkiye'nin İran'ın huzur ve istikrarına önem atfettiğini, olaylardan endişe duyulduğunu, olayların büyümemesi için önüne geçilmesi gerektiğini, kışkırtıcı dış müdahalelerden kaçınılması gerektiğini, Şiddetten kaçınılması gerektiğini ve provokasyonlara kapılınmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, İran'da 28 Aralık'tan itibaren başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulduğu belirtildi.

Türkiye'nin, dost ve kardeş İran'ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dış müdahalelerden kaçınılmalı"

"Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.

Bir an önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz."

20 kişi öldü

İran'da yaklaşık bir haftadır süren protestolarda 20 kişinin öldüğü belirtildi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani yaşanan olaylarla ilgili dış güçleri sorumlu tutarak, "İran'daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan'dan geliyor" demişti.