Diş bakımı eğitimi erken yaşlarda verilmeli

Diş Hekimi Recep Eşkar, çocuklarda diş bakımı eğitiminin erken yaşlarda verilmesi gerektiğini belirtti. Eşkar, karnelere 'diş notu' eklenmesi önerisinde bulundu.

Ağız ve diş sağlığının genel vücut sağlığının bölünmez bir parçası olduğunun altını Diş Hekimi Recep Eşkar, "Karnelerde kişisel ve sosyal beceriler notlarının olduğu bölüme ağız ve diş sağlığı notunun da eklenmesi gerekir.” dedi. Diş Hekimi Recep Eşkar, çocukların ileriki yaşlarda sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmaları için diş bakımı alışkanlıklarının anaokulu çağında kazandırılması gerektiğini aktardı.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA ÖZEN GÖSTERİLMEMESİ

BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ

Birçok hastalığın, ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığına vurgu yapan Eşkar, “Çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren ağız ve diş sağlığının önemi konusunda bilinçlendirmek, onlara diş fırçalama alışkanlıklarını kazandırmak ve bu konuda onları teşvik etmek en büyük sorumluluklarımızdan biridir.” dedi.

MEB İLE ORTAK ÇALIŞMA YARAR SAĞLAR

Eşkar, çocuklara ve ailelere verilecek ağız ve diş hijyen eğitiminin olumlu bir fark yaratabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Çocukların gelişim ve büyüme dönemlerinde ailelerinin ve öğretmenlerinin etkili olduğu düşünülürse, MEB ile ortak bir çalışma yapılması, çocukların ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir aşama kat edilmesini sağlayacaktır. Karnelerde yer alan kişisel ve sosyal beceriler notlarına eklenecek ağız ve diş sağlığı notu ile çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığını aşılayarak, ağız ve diş sağlığını önemseyen sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlayabiliriz.”

Ntv