Dev kasırga Haiti'de 283 can aldı

Karayip Adalarını vuran ve hızı saatte 215 km'ye çıkan Matthew Kasırgası, 283 kişinin ölümüne yol açtı.Yetkililer, ölü sayısının artabileceğini dile getirdi.


Karayiplerde etkili olan Matthew Kasırgası, 108'i Haiti'de olmak üzere 283 kişinin ölümüne yol açtı. Haitili yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini dile getirdi. Yoğun yağış ve sert rüzgarla birlikte ağaçları devirip evleri yıkan kasırga Haiti'de sel baskınlarına yol açtı.

Matthew, Küba'da herhangi bir can ya da mal kaybına yol açmazken, Bahamalar'da vatandaşlar kasırgaya hazırlık amacıyla marketlere, benzin istasyonlarına ve hırdavatçılara akın etti.

2 MİLYON KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Türkiye saati ile Cuma sabahı (bugün) 07:00 sıralarında ABD'nin Güneydoğu kıyılarını vurması beklenen ve 2 milyondan kişinin tahliye edilmesine yol açan, 4. kategori olarak nitelenen Matthew Kasırgası nedeniyle, Florida, Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi.

SU VE GIDA STOĞU YAPILDI

Yetkililer, kıyı bölgelerde yaşayan Amerikalıları en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoğu yapmaları konusunda uyardı. Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi. ABD ordusu da bölgeye ek asker, paletli araçlar ve helikopter gibi acil durum donanımları gönderildiğini açıkladı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nin verilerine göre, kasırgalar 1 ile 5. kategoriler arasında sınıflandırılıyor. Birinci kategori kasırganın saatteki hızı 119-153, ikincinin 154-177, üçüncünün 178-208, dördüncünün 209-251 kilometre arasında değişiyor. 5. kategori kasırga ise saatte 252 kilometre ve daha da üstü hiza ulaşıyor.