Demir yığılımını önleyecek ilaç molekülü geliştirildi

Talasemi tedavisinde kullanılmak üzere, demir yığılımını önleyen ilaç adayı molekül geliştirildi. Molekülü ilaca dönüştürebilmek üzere Avrupa patent başvurusu yapıldı.

Üsküdar Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi'nin üç yıldır devam eden ortak çalışmaları sonunda, mikroalglerden yeni bir şelatör ilaç molekülü elde edildi. Halk arasında Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi hastalarında ölüme yol açan demir yığılımını önleyen ilaç adayı molekülünü ilaca dönüştürmek üzere Avrupa patent başvurusu yapıldı.

DEMİR YIĞILIMI OLAN BİRÇOK HASTALIKTA KULLANILABİLECEK
TÜBİTAK Projesi kapsamında Üsküdar Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan ve Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, Sabancı Üniversitesi’nden Dr. Ahmet Can Timuçin ve Prof. Dr. Selim Çetiner 3 yıl süren araştırmaları sonucunda mikroalglerden yeni bir şelatör ilaç molekülü elde etti. Avrupa patent başvurusu yapılan molekül, talasemi dışında demir yığılımı olan birçok hastalıkta kullanılabilecek ve ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlayacak, düşük maliyetli ulusal ilaç üretiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

KALITSAL BİR HASTALIK
Akdeniz anemisinin ülkemizin de içerisinde bulunduğu Akdeniz bölgesinde, Orta Doğu, Hindistan, Uzak Doğu ve Afrika’da sıklıkla görülen kalıtsal bir hastalık olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan, “Dünyada her yıl 300 binden fazla çocuk bu hastalıkla dünyaya geliyor. Hastalığın çeşitli alt grupları bulunmaktadır” dedi.

"ŞELATÖR İLAÇLAR DEMİR YIĞILIMINI ÖNLÜYOR"
Arslan, Hastalığın tedavisinde kullanılan şelatör ilacın demir yığılımını önlediğini belirtti. Özellikle beta talasemi majör hastalığında yaşam boyu düzenli kan transfüzyonu yapılması gerektiğini, ancak bunun da vücutta demir yığılımına neden olduğunu ifade eden Arslan, "Demir yığılımı, kalp yetmezliği, siroz ve endokrin anormalliklere yol açar ve Akdeniz anemisinde ana ölüm nedenlerinden biri demir yığılımıdır. Bu nedenle hastalar demiri uzaklaştıran şelatör ilaç tedavisi görmektedirler.” diye konuştu.

Ntv