DBP Büyükşehir Belediyesi hizmeti durdurdu: Diyarbakır halkı mağdur

Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın ve DBP’li meclis üyesi Eş Başkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından sokaklardaki çöpler dahi toplanmadı.

Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın ve DBP’li meclis üyesi Eş Başkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto edilmesi gerekçesiyle Diyarbakır sokaklarındaki çöpler dahi toplanmıyor.

Gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto edildiği gerekçesiyle Diyarbakır’da belediye hizmet vermeyi durdurdu. Diyarbakır sokaklarındaki çöpler dahi toplanmadı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak ile DBP'li Meclis Üyesi Anlı'nın gözaltına alınmasına tepki bahanesiyle belediye yönetimince hizmetin aksatılması nedeniyle Diyarbakır'da vatandaşların mağduriyeti sürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasına tepki bahanesiyle belediye yönetimince hizmetin aksatılması nedeniyle Diyarbakır'da vatandaşların mağduriyeti sürüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında 25 Ekim'de Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmasının ardından DBP'li Büyükşehir Belediyesince kentte hizmet aksatıldı.

Belediye otobüslerinin hizmet vermediği kentte, otobüslerin Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürlüğü garajına çekildiği görüldü.

Okul ve iş yerlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldılar

Öğrenciler başta olmak üzere toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar, ulaşımda büyük sıkıntı yaşadı.

Uzun süre durakta beklemek zorunda kalan vatandaşlar, okula ve iş yerlerine yağmur altında yürüyerek gitmek zorunda kaldı.

Çöp yığınları oluştu

Belediye ekiplerince temizlik hizmeti verilmeyen kentte çöpler de toplanmadı.

Temizlik hizmetinin iki gündür kesintiye uğratılması, kentteki cadde ve sokaklarda çöp yığınları oluşmasına neden oldu.

"Halkın cezalandırılmasını doğru bulmuyorum"

Esnaf Ramazan Yılmaz, yaptığı açıklamada, belediyenin halka hizmet yeri olduğunu belirterek, vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, şöyle konuştu:

"Onların niyetleri teröre biraz daha hizmet yapmak, kendi ceplerini doldurmak ve kendi çıkarlarına çalışmak. Belediye Başkanı Kışanak'ın gözaltına alınması nedeniyle halkın cezalandırılmasını doğru bulmuyorum. Yıllardır belediye ellerinde ve Diyarbakır'ın hali ortada. Onlardan bir fayda çıkmadı. Onlardansa kayyum gelsin, millete faydalı olur. Halkın refahı için hizmet şart."

"Bir an önce kayyum atanmasını istiyoruz"

Esnaf Emrah Toprak, belediye hizmetlerinin aksatılmasını tasvip etmediğini söyledi.

Toprak, iş yerine gelirken çöplerin toplanmadığını gördüklerini, bu konuda mağdur edildiklerini anlatarak, "Bu yapılan haksızlıktır. Bu eziyet Kürt halkına yapılıyor. Çarşılarımıza baktığımda 'yazıklar olsun' diyorum. Diyarbakır'a hizmet için bir an önce kayyum atanmasını istiyoruz." diye konuştu.

"Bu soğukta ve çamurda okula yürüyerek gidiyoruz"

10. sınıf öğrencisi Emirhan Karaman, belediye otobüslerinin hizmet vermemesi nedeniyle okula yürüyerek gitmeye çalıştığını aktardı.

Mağdur olduğunu vurgulayan Karaman, "İki saattir durakta bekliyorum. Bu soğukta ve çamurda okula yürüyerek gidiyoruz. Belediyenin yaptığı büyük haksızlık." ifadelerini kullandı.