Darbeci askerlerin Yunanistan'dan iadesi istendi

Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerin Türkiye'ye geri verilmesi talep edildi.

15 Temmuz gecesi Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerin Adalet bakanlığı tarafından hazırlanan dosyayla Türkiye'ye iadesi talep edildi. Dışişleri Bakanlığı Adalet Bakanlığı2nın konuya ilişkin hazırladığı dosyayı yunanistan'a gönderdi.

Anadolu Ajansı muhabirinin konuya ilişki edindiği bilgilere göre, Adalet Bakanlığı Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Yunanistan ve Türkiye arasında yürürlükte olan "Suçluların İadesine Dair Sözleşme" düzenlemeleri çerçevesinde 8 darbeci askerin iadesine ilişkin dosya hazırladı.

Adalet Bakanlığınca Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin iadesiyle ilgili dosyanın Dışişleri Bakanlığı tarafından yunanistan yetkililerine iletildiği bilgisi verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iade talepnamesinde, 16 Temmuz 2016 tarihinde Yunanistan’ın Dedeağaç Havalimanı'na iniş yapan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Sikorsky S70 Hawk S/N 11308 marka ve tescil numaralı helikopterde bulunan isim ve rütbeleri belli 8 askeri personelin, "Cebir ve şiddet kullanarak Anayasayı ihlal", "Cumhurbaşkanına suikast", "Yasama organına ve hükümete karşı suç" ile "Silahla birden fazla kişiyle gece vakti nitelikli yağma" gerekçeleriyle iadeleri talep edildi.

AA