DAEŞ'in gizli araçları gün yüzüne çıkıyor

Irak’ın Musul kentinde gerçekleştirilen operasyonlarda DAEŞ terör örgütüne ait el yapımı tünel makinesi bulundu.

Irak’ta terör örgütü DAEŞ’in bölgeden temizlenmesine yönelik operasyonlar devam ederken örgütün gizli sırları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Örgütün nasıl derin ve uzun tüneller kazıyor olduğunu ortaya çıkaran el yapımı tünel kazma makinesi bulundu.

Musul'un kuzeydoğusundaki Başika kasabasından 3 kilometre mesafede kısa bir süre önce Peşmerge güçleri tarafından geri alınan Küçük Tezherab köyünde, DEAŞ'ın geride bıraktığı tünel kazmada kullanılan özel ekipmanlara rastlandı.

Elektrikle çalışan makine, baş kısmında kesici demirler ve taşınabilir olmasından dolayı militanların kısa bir süre içerisinde köylerin altında uzun tüneller kazabilmesine imkan sağlıyor.

"100 metreye kadar uzanan tüneller açmışlar"

Küçük Tezherab köyündeki Peşmerge Komutanı Mam Cafer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Militanlar kısa bir süre içerisinde uzun tüneller kazmak için elektrikle çalışan özel bir makina yapmışlar." ifadelerini kullandı.

DEAŞ'ın kazdığı tünellerin geçiş noktalarının genellikle evlerin içerisinde olduğunu aktaran Cafer, "Militanlar köydeki evlerin farklı odalarında 3 veya 4 metre derinliğinde bir çukur kazdıktan sonra, kendileri tarafından yapılan tünel kazıcı makineyi o çukura monte edip, 100 metreye kadar uzanan tüneller açmışlar." dedi.

Tünellerin kazıldığı evlerin duvarlarında, bu işi üstlenen kişilerin isimlerinin yazıldığı görülüyor.
AA