Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Trump'ın Kudüs kararı bizim için yok hükmündedir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Kudüs kararına ilişkin "Bu karar bizim açımızdan yok hükmündedir" diye tepki gösterdi.

ABD Başkanı Trump Ortadoğu'yu yangın yerine çevirecek fitili ateşledi... Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan eden Trump'ın kararına Türkiye'den ve BM'den sert tepki geldi...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "ABD yönetiminin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar, uluslararası hukukun ve ilgili BM kararlarının açık bir ihlalidir" ifadelerini kullandı. BM'den ise skandal karara ilişkin çok sert tepki geldi. BM Genel sekreteri Trump'ın açıklamarını değerlendirdi ve iki devletli çözüm masada kalsın dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün yaptığı konuşmada, "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale yol açacaktır" demişti.

Erdoğan dün yaptığı konuşmada ise "Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir" diye konuşmuş, "ABD'yi bölgedeki sorunu daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması için bir kez daha ikaz ediyorum. İsrail ile diplomatik bağları koparırız" ifadelerini kullanmıştı.

BM'DEN TRUMP'A ÇOK SERT TEPKİ: İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM MASADA KALSIN

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise ABD'nin adımı sonrasında "Tek taraflı adımlar çözüme yardımcı olmaz" dedi.

Guterres, nihai çözüme ulaşmak için İsrail ve Filistinli yetkililerle çalışmaya devam edeceğini, bu hedefe ulaşmak için elinden geleni yapacağını ifade etti ve "B planı yok. İki devletli çözümün alternmatifi yok" diye konuştu.