Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a Lozan tepkisi

Yunanistan'a 65 yıl sonra giden ilk Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra mevkidaşı Pavlopulos ile bir araya geldi. Pavlopoulos tarafından karşılanan Erdoğan, ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçti.

"Lozan tartışılamaz"

Ortak basın toplantısı için kamera karşına geçen Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Lozan Anlaşması'nın tartışılacak bir sözleşme olmadığını söyledi.

"Lozan sadece Yunanistan ile Türkiye arasında yapılmış değildir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ortak basın toplantısında, 65 yıl aradan sonra Celal Bayar'dan ardından ilk defa böyle bir resmi ziyaretin gerçekleştirildiğini, bunun kendisine nasip olmasından mutlu olduğunu ve bu ziyaretin iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıca vesile olmasını dilediğini söyledi.

Bazı gerçekleri açık net ortaya koyacağını belirten Erdoğan, "Özellikle Lozan konusunda zannediyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl öcne yapılmış bir anlaşma ve bu anlaşma sadece Yunanistan ile Türkiye arasında yapılmış değildir" dedi.

"Lozan'da 11 taraf ülke var"

Lozan'ın 11 taraf ülkesi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Düşünün ki Lozan'da Japonya bile var. İngiltere Portekiz vs. Bütün bu ülkelerle beraber hepsini kapsayan anlaşmayı konuşuyoruz" dedi.

Erdoğan, 94 yıl içinde dünyanın adeta yeniden kurulduğunu, Türkiye ile Yunanistan arasında da birçok şeyin geliştiğini belirtti.

Batı Trakya tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan'da Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiğinden bahsettiklerini ama aynı zamanda AİHM'de Türk ifadesi geçtiğini söyledi.

Batı Trakya'daki Türklerin durumunu da değerlendiren Erdoğan, "Batı Trakya'da yaşayan Müslümanlar inandıklarını Lozan'a göre yaşayabiliyorlar mı?" diye sordu.

Başmüftü sorunu

Türkiye'deki Hristiyan din adamlarının durumunu hatırlatan Erdoğan, "Batı Trakya'da yaşayan Müslümanlar bugün kendi baş müftülerini seçemiyorlar, atama ile başmüftü onlara gönderiliyor. Türkiye'de mesela patrik, atanan bir patrik değildir. Patrik kendi meclislerinin seçtikleri bir patriktir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına şu şekilde devam etti;

Türk okulları meselesi

"Bir okulun kapısında veya derneğin kapısında Türk yazıyorsa onu bile hazmedemiyorlar. Bence bir defa bunları aşmamış lazım. Lozan'la ilgili güncellenmesi gerekir dediğim konu asıl budur. Ve tabi birçok, tabii askeri konularda sıkıntı yaşanıyor.

"Siz NATO'dan çıktınız, tekrar girişinizi biz sağladık"

Siz NATO'dan çıktınız, tekrar girişinizi biz sağladık. Eğer engel olsaydık siz NATO'ya giremezdiniz. Çünkü Türkiye'nin muhalefeti NATO'ya girmenize engeldi ama biz öyle bakmadık. Biz komşu diye baktık."