Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Trump'ın Kudüs kararına tepki!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina temasları öncesi ABD'nin skandal Kudüs kararını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina ziyareti öncesi yaptığı konuşmada ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını sert bir dille eleştirdi.

"Sayın Trump'ın neye yaranmak istiyor"

Atina'ya ziyarette bulunacağını hatırlatan Erdoğan, görüşmeler gerçekleştirdikten sonra Gümülcine'ye geçeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En önemlisi şu. TSİ ile dün gece Amerika başkanı Kudüs'le ilgili açıklama yaptı. Amerika başkanı, aslında BM 1980 kararını falan adeta hiçe saymıştır. Bugüne kadar Amerika ve İsrail'den başka dünyada hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında, ona aykırı bir adımı olmamıştır. Sadece bu iki ülke burada bu şekilde direnmiştir. Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil" dedi.

"Kudüs Müslüman ve Hristiyanların ilk kıblesidir"

Kudüs'ün Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görüldüğünü söyleyen Erdoğan, Ağırlıklı olarak Müslümanların ilk kıblegahı olduğunu, Müslümanların ilk kıblesinin Mescid-i Aksa olduğunu ve böyle bir adımı atmanın bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmak olduğunu belirtti.

Trump'a seslenen Erdoğan, "Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun? Kime yaranmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar" dedi.

"Trump, mikser görevi görüyor"

Trump'ın açıklamalarının mikser görevi gördüğünü söyleyen Erdoğan, "Karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil. Çarşamba günü İİT dönem başkanı olarak tüm üyeleri İstanbul'da toparlayacağız. Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum" dedi.

"Papa ile görüşeceğim"

Papa ile görüşeceğini söyleyen Erdoğan, "Papa ile de görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam ya da yarın sabah görüşeceğim. Onunla da bu konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım" dedi.