Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs için telefon diplomasisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'le ilgili son gelişmeler çerçevesinde yürüttüğü telefon diplomasisini sürdürüyor.

ABD'nin tehlikeli adımı Kudüs diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin Kudüs provokasyonuna ilişkin görüştüğü liderlere çağrıda bulunmuş, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak 13 Aralık'ta İstanbul'da Olağanüstü İslam Zirvesi düzenleyeceğini ifade etmişti.

KUDÜS İÇİN ORTAK TAVIR VURGUSU

Bugün Beştepe’de Ürdün Kralı 2. Abdullah’ı ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs’le ilgili olarak, sabah saatlerinde Malezya Başbakanı Necip Rezak, Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de telefon görüşmeleri yapmıştı.Son olarak Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüşen Erdoğan'ın görüşmelerde Kudüs için ortak tavır sergilemenin önemine vurgu yaptığı belirtiliyor.

"BAĞIMSIZ VE EGEMEN BİR FİLİSTİN DEVLETİNİN VÜCUT BULMASI ŞART"

Görüşmelerde, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişiminin, Ortadoğu'da barış sürecini sekteye uğratacağına dikkati çeken Erdoğan, bölgede barış ve istikrar için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasının şart olduğunu vurguladı.

İLHAK KARARI BM'YE AYKIRI

İsrail'in 1980'de aldığı Kudüs'ü ilhak kararının, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler tarafından reddedildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslümanlar için de kutsal bir şehir olan Kudüs'ün, İslam ülkeleri için son derece hassas bir mesele olduğuna işaret etti.

Görüşmelerde, Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye yönelik her teşebbüsün İslam dünyasından tepki göreceği, barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceği ifade edildi.

İSLAM BİRLİĞİ TEŞKİLATI 13 ARALIK'TA TOPLANIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüştüğü liderlere, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak 13 Aralık'ta İstanbul'da Olağanüstü İslam Zirvesi düzenleyeceğini de belirtti.