Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir döneme girildi

Fransız basınına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye- AB ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğinin mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Fransa'ya yapacağı ziyarete çok önem verdiğini belirterek 'Macron'la AB'de yeni bir döneme girdik' dedi.

İran'daki olaylara dış müdahale var

Fransız medyasına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dostum Macron'la önemli adımlar attık. Ondan ümitliyim. Ziyaretin de farklı bir önemi var.Siyasi, stratejik ve ekonomik alanlarda adımlar atacağız" diye konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'daki olayların da dışarıdan provoke edildiğini söyleyerek "bıraksınlar ülkeler iç meselelerini kendi içinde dizayn etsin. O çok daha sağlıklı olur. Bu da İran'ın iç meselesidir" dedi.

ABD ile teröristler omuz omuza

"Bir terör örgütü olan DEAŞ ile başka bir terör örgütüyle işbirliği yaparak mücadele edilemez diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, biz ABD ile stratejik ortağız fakat terör örgütleri PKK, PYD ve YPJ ile Suriye'ye yerleşti.Kim var bunların arkasında? ABD'nin desteği var" dedi.

"Esed'e çok tavsiyelerde bulundum"

Erdoğan, Fransa ve Türkiye'nin Beşşar Esed'in gidişini talep etmesine rağmen Esed'in hala "görevi başında" kalmasını başarısızlık olarak görüp görmediğinin sorulması üzerine "Bu konuda Fransa ile bizim fikir birliği içinde olmamız çok önemlidir. 1 milyona yakın vatandaşının ölümüne sebep olmuş bir devlet başkanından bahsediyoruz. Bu bizim gibi barış ve insanlık için mücadele eden liderler açısından kabul edilemez bir durumdur. Biz 15 yıl önce görüşüyorduk. Kendisine çok tavsiyelerde bulundum. Demokrasiye doğru adımlar atmasını söyledim. Suriye'nin kuzeyinde yaşayan Kürtlere kimlik kartı vermiyordu ve 'Neden vermiyorsun, bunların hepsi senin vatandaşın' diye soruyordum. Demokrasiye geçiş için destekledim fakat anlatamadım zamanında. Daha sonra geldiğimiz durum ortada." ifadelerini kullandı.

Kritik ziyarette gözler bu başlıklarda olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un davetlisi olarak Paris'e gidecek. Kritik ziyarette Kudüs, Suriye, Irak ve terörle mücadele başta olmak üzere bölgesel konular ve Türkiye- Avrupa Birliği ilişkileri ele alınacak.