Cumhurbaşkanı Erdoğan: Lozan güncellenmelidir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'a Lozan'ın güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Resmi temaslar için Yunanistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Lozan Anlaşması ile ilgili yapılan ikili değerlendirmeler üzerine Erdoğan, anlaşmanın güncellenmesi gerektiğini söyledi.

"Sizin kadar yetkili değilim"

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Erdoğan'ın bu isteğine yeterince yetkisinin olmadığını ve anlaşmaya kendisinin müdahale edemeyeceğini söyleyerek cevap verdi.

Yunanistan'da Cumhurbaşkanının Türkiye'deki kadar yetkisi olmadığını söyleyen Pavlopulos, "O yüzden biz o görüşmelere katılmadık. Sözünü ettiğiniz konuları hükümet üyeleri dikkate alarak değerlendirecektir" dedi.

Pavlopulos'un bu sözlerinin ardından "İyi güzel de şimdi cevapsız bırakmak da olmaz, cevabını vermem lazım. Ben tabi hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Siyaset hukukunda da, özellikle anlaşmaların güncelleşmeleri diye bir şart vardır ve bunu da biz yaparız" dedi.

"Sistem değişikliğine gidiyoruz"

Hem Yunanistan adına hem de Türkiye adına bu konuların göürşülmüş olduğunu söyleyen Erdoğan, "Sizlerin bu denli zaman ayırmanızdan dolayı ben de sizlere özellikle teşekkür ediyorum. Biz de çok sıkıntılar yaşadık o yüzden sistem değişikliğine gidiyoruz" dedi.

"Anlaşma güncellenmelidir"

Hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim diyen Erdoğan, "Siyaset hukukunda da özellikle 'anlaşmaların güncellenmesi' diye bir şart vardır ve bunu da biz yaparız" diyerek "Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar. Bunun dünyada çok örnekleri var" ifadelerini kullandı.