Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrasya Tüneli'ni test etti

Makam aracının şoför koltuğuna oturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım'ı da yanına alarak Avrasya Tüneli'nden geçti. Tünelin açılışı 20 Aralık'ta yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Aralık'ta hizmete sunulacak İstanbul'daki Avrasya Tüneli'ni kullandı.

Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen tünelin Harem'deki şantiyesine gelen Erdoğan, burada makam otomobilinin şoför koltuğuna oturdu. Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik etti.

Erdoğan, kullandığı makam aracıyla Harem'den Avrasya Tüneli'ne girerek, Avrupa yakasına geçti ve dönüş yaparak, yeniden Harem'e geldi. Tüneli bizzat kontrol etmiş olan Erdoğan, daha sonra şantiyede bilgi aldı.

"Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlara en güzel cevabı millet veriyor"

Erdoğan, daha sonra basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin tarihi projelerinden birinin daha son testini yaptıklarını belirten Erdoğan, tünelin 20 Aralık'ta hizmete açılacağını bildirdi.

Bugün itibarıyla Marmaray'ı kullanan kişi sayısının 156 milyona vardığına dikkat çeken Erdoğan, "29 Ekim 2013'ten bugüne 156 milyon Marmaray'dan, Asya kıtasından Avrupa, Avrupa kıtasından Asya'ya geçmiş oldu. Tabii bunlar hayaldi, gerçek oldu." dedi.

"KANAL İSTANBUL'UN İHALESİ YAKIN ZAMANDA YAPILACAK"

Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacak Kanal İstanbul Projesi'nin yakın bir zaman içinde ihalesinin yapılacağını bildirerek, şunları söyledi: "Bütün bunlarla beraber, bir diğer adım olarak inşallah bu projenin (Avrasya Tüneli) bedeli, -tabii önem arz ediyor- o da 1 milyar 250 milyon dolar. Tabii burada artık her şey hız kazandığı için bizi ayrıca mutlu ediyor ve bütün bu tüneller birbirine bağlanıyor, bir taraftan Yenikapı'ya ulaşmamız, Yenikapı'ya Taksim'den gelenlerin metro sistemiyle, oradan Anadolu yakasına geçerken yine aynı sistemle buluşmaları, bütün bunlar artık Türkiye'de bizi nereden nereye götürüyor, bu anlamda çok çok önemli. Her şeye rağmen yatırımlarımızı sürdürdüğümüz ve 2023 vizyonumuzla birlikte de hedefe emin adımlarla yürüdüğümüz modern Türkiye'nin geleceğinde sizleri el ele, omuz omuza, özellikle 15 Temmuz akşamı bize o alçaklığı, o vahşeti yaşatanlara gereken cevabı gerektiği yerde veren bütün milletime, ekranları başında bizi izleyen milletime inanarak söylüyorum. Burada bir şeyi daha söylüyorum. Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlara da ben inanıyorum ki, millet olarak, milletçe en güzel cevabı, her yerde veriyorsunuz, vermeye devam edeceksiniz. Buna da inanıyorum. Şimdi de diyorum ki, 20 Aralık'ta inşallah açılışı yaparken (Avrasya Tüneli) sizlerle bir arada olacağız."

"BOĞAZA ÜÇÜNCÜ İNCİYİ TAKTIK"

Avrasya Tüneli'ndeki test geçişinin ardından değerlendirmlerde bulunan Başbakan inali Yıldırım da, İstanbul'a büyük bir projeyi daha kazandırmanın arifesinde olduklarını ifade ederek, Avrasya Tüneli'nin dünyada bugüne kadar yapılmış en derin denizaltı geçişi olduğunu söyledi. Yıldırım, Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde İstanbul'un trafik sorununu çözmek üzere başlattığı projelerin, bugün birere birer yerine geldiğini dile getirdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile boğaza üçüncü inciyi taktıklarını söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Dünyanın en geniş asma köprüsünü de yine geçtiğimiz günlerde sizin huzurlarınızda hizmete aldık. Böylece İstanbul şehir içindeki kamyon, tır, otobüs gibi ağır araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanmasının önünü açtık. Şehir içi trafiğine önemli ölçüde rahatlatma sağladık. Yedi tepeli İstanbul'a bu eserler yetmez. Yedi tepeli İstanbul'a tam 7 eserimiz var. Bunların devamında Osmangazi Köprüsü'yle İstanbul'u Bursa'ya, Balıkesir'e, Manisa'ya, İzmir'e, Yalova'ya bağladık ve birinci bölümünü hizmete aldık. Diğer çok önemli proje de şu anda yapımı devam eden yeni havalimanı projemizdir. Yeni havalimanı projemizin inşallah 2018'in Şubat ayında birinci bölümünü hizmete almış olacağız. Böylece 90 milyon yolcu kapasiteli ilk bölümüyle bile dünyanın en büyük havalimanı dünya şehri İstanbul'da hizmete girmiş olacak. Bununla da yetinmiyoruz. Yine Türkiye'ye yakışan, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapımı öngörülen Kanal İstanbul Projesi de etap etap gerçekleşme yolunda ilerliyor."

AA