Çocuklar da BES'e dahil edilecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 18 yaş altı genç ve çocukların sisteme katılımına imkan sağlanmasına yönelik faaliyet yürüttüklerini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vatandaşların emeklilik dönemindeki refahının artırılması hedefindeki en önemli araçlardan biri olduğunu, son 3 yılda kaydedilen olumlu sonuçların BES’in kapsayıcılığının artırılması noktasında daha fazla çalışmak için kendilerini motive ettiğini belirtti.

FİİL EHLİYETİNE SAHİP OLMAYAN KİŞİLERİNDE

SİSTEME KATILMASI HEDEFLENİYOR

BES kapsamında yapılan yeni çalışmaya değinen Şimşek, 18 yaş altı genç veçocukların sisteme katılımına imkan sağlanmasına yönelik faaliyet yürüttüklerini bildirdi.

Şimşek, mevcut düzenlemeler çerçevesinde BES’e girecek katılımcıların fiil ehliyetine sahip bulunmasının zorunlu olduğuna dikkati çekerek, yapılacak çalışmayla bankacılık işlemlerinde olduğu gibi, velileri veya vasileri aracılığıyla, fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin de bireysel emeklilik sistemine katılabilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Uluslararası çalışmaların, tasarruf alışkanlığının küçük yaşlarda kazanılmasının önemini gösterdiğine işaret eden Şimşek, 18 yaş altı genç ve çocukların BES'e katılımının mümkün hale getirilmesine ilişkin çalışmaları 2017'de tamamlamayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

AA