Çocuğunuz gripse okula göndermeyin!

Doç Dr. Behice Kurtaran, öğretmenleri ve aileleri grip çocukların okula gönderilmemesi gerektiği konusunda uyardı. Kurtaran, enfeksiyon riskinin arttığına vurgu yaptı.

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behice Kurtaran, grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlık yaşayan öğrencilerin iyileşene kadar okula alınmaması veya ailelerin bu çocukları göndermemesi konusunda uyardı.

"OKULLAR ENFEKSİYONA AÇIK ALANLAR"

Mevsim değişimi yaşandığına, bunun da solunum yolu hastalıklarının artmasında doğrudan etkili olduğuna dikkat çeken Kurtaran, "Okullarda yüzlerce öğrenci, derslikler, tuvaletler, bilgisayar veya ders materyallerini beraber kullanıyor. Okullar toplu yaşam açısından enfeksiyonlara açık alanlardır. Temas veya yoluyla bulaşan hastalıklar da çocuklarda daha sık görülür." diye konuştu.

"GRİP OLAN ÖĞRENCİ İYİLEŞENE KADAR OKULA ALINMAMALI"
Kurtaran, okula giden öğrencileri ve öğretmenleri hijyen konusunda da uyardı. Ellerin sık sık su ve sabunla yıkanmasına önemine değinen Kurtaran şunları söyledi: "Derslikler ve ortak kullanım malzemeleri iyi temizlenmeli. Solunum ve temas yoluyla bulaşan hastalıklara dikkat edilmeli. Grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlık yaşayan öğrenciler iyileşene kadar okula alınmamalı veya aileleri bu çocukları okula göndermemeli. Aksi takdirde diğer çocuklara da hastalık bulaşır."