Cilt kanseri tedavisinde kemoterapi devri kapandı

Cilt kanserinin en ağır türü olarak bilinen melanomda, kemoterapi dönemi kapandı. Artık hastalıkta immünoterapi tedavisi uygulanacak.

Akademik Onkoloji Derneği'nce düzenlenen uluslararası katılımlı melanom sempozyumunda, hastalıkla mücadelede kemoterapi tedavisi yönteminin terk edildiği açıklandı. Bundan böyle, melanoma fayda sağlamayan klasik kemoterapi yerine immünoterapi tedavisi uygulanmaya başlayacak.

Vücuttaki bazı benler, cilt kanserinin işaretçisi oluyor. Melanom, cilt kanserlerinin en ağır türü olarak biliniyor. İşte bu tip cilt kanserlerinde artık yeni bir dönem başladı.

Akademik Onkoloji Derneği, cilt kanserlerinde klasik kemoterapi döneminin tamamen kapandığını açıkladı. Klasik kemoterapinin yerini ise immünoterapi aldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Burçak Karaca, başarının hastalığın son aşamasında sağlandığını açıkladı.

Ve bir başka tespit; melanom adı verilen cilt kanserlerinde klasik kemoterapiler hiçbir fayda sağlamıyordu. Klasik kemoterapi yerine immünoterapi ile tedavide test sonuçları temiz çıktı.

İmmünoterapiler sadece cilt kanserinde değil, akciğer kanserlerinde de önemli bir alternatif olma yolunda.

KANSER İMMÜNOTERAPİSİ NEDİR?

immünoterapi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik bir tür aşı tedavisidir.

"Biyolojik tedavi" olarak da adlandırılan bu yöntemde, kötücül melanom, kemik iliği urları, böbrek, akciğer zarı ve lenf düğümleri kanserleriyle (lenfoma), allerjik rinit ve astım tedavilerinde başarı elde edildiği gözlemlenmektedir.

Hastada duyarcıl (alerjik) belirtilere karşı allerjenlerle hazırlanmış aşıların belli bir doz ve tedavi aralığında enjekte edilerek uygulanan bu hücresel tedavi yöntemi, kemoterapide yan etkilerin fazla gözlendiği, kemoterapinin yararının görülmediği hastalara uygulanır.

CNN Türk