Çiftçi kadınlar turşu ve reçelleri ile yarıştı

Muğla Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında, kadın çiftçilerin katıldığı 'Geleneksel Turşu ve Reçel Yapımı Yarışması' düzenlendi.

Muğla Menteşe'de gerçekleştirilen Kültür ve Sanat Şenliği'nde, çifti kadınlar arasında turşu ve reçel yarışması düzenlendi. 30 kadının yaptığı turşu ve reçeller, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce oluşturulan jüri tarafından değerlendirildi. Turşu ve reçellere, ambalaj, renk, görünüm, kıvam, sertlik, tat ve koku kriterlerine göre puan verildi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yıllardır kırsalda yaşayan kadınların ürettiği el emeği ürünleri pazara ulaştırarak halkın tüketimine sunduklarını söyledi.

Gümüş, son yıllarda yapılan yarışmalarda Yaraş Mahallesi'ndeki kadın çiftçilerin turşu ve reçellerinin birinci olduğunu. bu nedenle bu seneki yarışmanın burada gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Daha sonra, Gümüş ve protokol üyeleri, yarışmada dereceye giren Sennur Aydoğdu, Ayşe Kaba, Gülayşe Kırkan, Neşe Çoban, Hatice Kaba, Gülşen Gündoğdu'ya ödüllerini verdi.

AA