Cerablus'ta öğrenciler eğitim-öğretim için gün sayıyor

Fırat Kalkanı operasyonu sayesinde terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen Cerablus’ta eğitim-öğretim için gün sayılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel ekipleri tarafından Suriye’nin Cerablus kentine düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen bölge yeni dönemdeki eğitim-öğretim hayatının başlaması için hazırlıklarına hız kazandırdı.

DAEŞ terör örgütünden temizlenen ilk şehirlerden olan Cerablus’ta hayat hızla normale dönmeye başladı. Cerablus’ta bulunan okullar onarılıp temizleniyor. Yeni dönemdeki eğitim-öğretim için hazırlanıyor. Cerablus’ta yaşayan çocuklar kısa bir süre sonra eğitime başlamak için sabırsızlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde hayatın normale dönmeye başladığı Cerablus'ta hemen her alanda çalışma yapılıyor.

Özgür Suriye Ordusunun geri aldığı, Türkiye'nin destekleriyle adeta şantiye haline gelen kentte, çocuklar da unutulmuyor.

Cerabluslu çocuklar için okullarda ders zilinin, çalışmaların tamamlanmasının ardından bir hafta sonra çalması bekleniyor. Terör örgütü DAEŞ mensuplarının zarar verdiği 7 okulda, tadilat, temizlik ve tefrişat çalışmaları yapılıyor.

Çok sayıda velinin ise çocuklarını okula kaydettirme telaşı sürüyor. İlçe yöneticileri, okullarda hizmet verebilecek öğretmenleri de belirlemeye çalışıyor. Daha önce öğretmenlik deneyimi bulunanlar, mülakatların ardından öğrencileriyle buluşacak.

"Mağduriyeti gidermek istiyoruz"

Cerablus Meclis Başkanı Muhammed Habeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin desteğiyle ilçenin 24 saat kesintisiz elektriğe kavuştuğunu söyledi.

İlçeye içme suyu verilmesi konusunda da önemli aşama kat edildiğini belirten Habeş, "Allah Türkiye'den razı olsun. Cerablus'un eski haline gelmesi için onların katkılarıyla çok hızlı çalışabiliyoruz." dedi.

Türkiye'deki çocukların okula kavuştuğunu, Cerabluslu kardeşlerinin ise bir süreliğine de olsa bundan mahrum kaldığını ifade eden Habeş, şunları kaydetti:

"Bu mağduriyeti gidermek istiyoruz. Bu kapsamda bir yandan öğretmenlerimizi belirlemeye çalışırken bir yandan da öğrenci kayıtları almaya başladık. Öte yandan Türkiye'nin desteğiyle okullarımızı onarıyoruz. Ne yazık ki teröristler okullara bile zarar vermiş. İnşallah yoğun çalışıp, bir haftalık gecikmeyle eğitim öğretimi başlatmayı planlıyoruz."
AA