Cerablus'ta hayat normale dönmeye başladı

Cerablus DAEŞ sonrasında normal hayatına dönmeye başladı. ÖSO’nun temizlediği DAEŞ izlerinin ardından dükkanlar kepenk açmaya başladı.

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kurtardığı Halep kentindeki Cerablus bölgesinde hayat normale dönemeye başladı. ÖSO’nun DAEŞ terör örgütünün izlerini silmesiyle dükkanların yarısı kepenk açtı. Fırınlarda ekmek çıkmaya başladı.

Suriye’nin Halep kentindeki Cerablus bölgesinde TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerice Suriye’nin Türkiye sınırında yer alan Cerablus bölgesinde terör tehditlerine yönelik başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu sürüyor.

ÖSO'ya bağlı kuvvetlerin harekatın başladığı 24 Ağustos’tan bu yana terörist unsurlardan temizlediği alan 400 kilometrekareye ulaştı. ÖSO, doğuda Sacur Çayı'nın Fırat Nehri'yle birleştiği yer ile batıda Ez Zahiriyah-El Yakubiyah-Hasansağır meskun mahallerini içeren bölgede kontrolü sağladı.

Cerablus’ta halk sokakta zaman geçirmeye başladı

Kurulan güvenlik noktalarıyla Cerablus’un kontrolünün tamamen sağlanmasının onrasında ilçede hayat normale dönmeye başladı. Cerablus'taki iş yerlerinin yarıya yakını kepenklerini açarken, fırınlar da halka hizmet vermeye başladı.

Vatandaşların market ve manavlara yoğun ilgi gösterdiği ilçe merkezinde elektriklerin kesik olmasından dolayı jeneratör satıcıları ve tamircileri de rağbet gören diğer iş yerleri oldu.

DAEŞ’in kontrolü altındaki yıllar halk tarafından ‘cehennem’ olarak tanımlandı

Sokak satıcılarının da tezgah açtığı Cerablus'ta halk buralardan alışveriş yapmaya, zamanını sokaklarda geçirmeye başladı.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı ilçe sakinleri, terör örgütü DAEŞ'in yönetiminde geçen yılları "cehennem" olarak nitelendirdi. Birçok konuda kısıtlandıklarını anlatanlardan biri, sakalı "istenilen oranda" uzun olmadığı için 15 kırbaç cezasına çarptırıldığını anlattı.

Esnaf, terör örgütü DAEŞ döneminde yeteri kadar iş yapamadıklarını, halkın büyük bölümünün ilçeden kaçtığını belirtirken, şehrin kontrolünün ÖSO'ya geçmesinin ardından her şeyin daha iyi olacağına yönelik inancını dile getirdi. Çocukların da sokaklarda oynadığı ilçede, kadınların alışveriş yaptığı gözlendi.

Öte yandan ÖSO'ya bağlı kuvvetlerin ilçe merkezindeki güvenlik kontrolleri sürüyor.
AA