Çelik: "Suriye'deki terör örgütleriyle mücadele doğrudan AB sorunudur"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Ortadoğu’daki karışıklığın sadece bir Ortadoğu meselesi olmadığını ve bu meselenin doğrudan AB meselesi olduğunu da ifade etti.

Suriye’deki terör örgütleriyle mücadelenin AB’nin kayıtsız kalabileceği bir durum olmadığını belirten Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bu meselenin Ortadoğu meselesinden çıkıp aynı zamanda doğrudan bir AB meselesi olduğunu da ifade etti.

Bakan, İspanya’nın 15 Temmuz desteği için teşekkürlerini sundu

Çelik, AB Bakanlığında İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, İspanya'nın 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Türkiye'ye desteğini beyan ettiğini anımsatarak, gösterilen destek için kendilerine teşekkürlerini sundu.

Türkiye'nin AB'ye üyelik süresince İspanya'dan büyük destek gördüğünü söyleyen Çelik, özellikle terörle mücadele ve sığınmacılar konusunda iki ülkenin yakın anlayış içerisinde olduğuna da açıklamalarında yer verdi.

Sığınmacı krizi

Sığınmacılar konusunda yeni yaklaşımlar geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Çelik,

"Türkiye'nin gerçekleştirdiği 18 Mart mutabakatı ile bir gün içerisinde 7 bin kişi Akdeniz'e açılırken artık bu sayı 20-30'a düşmüştür. Türkiye'nin gerçekleştirdiği ve başarıyla uyguladığı 18 Mart mutabakatının hükümleri bu insani dramın yönetilmesi açısından büyük bir başarı ortaya koymuştur." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Suriye toprakları içerisinde sığınmacılar için yerleşim yeri kurulması projesi" sözlerine de değinen Bakan Çelik, sığınmacı sorununun yönetilmesi konusunda bu uygulamanın etki eden bir uygulama görevi göreceğine de değindi.

Türkiye-İspanya arasında "Medeniyetler İttifakı Projesi"

Türkiye ve İspanya arasındaki Medeniyetler İttifakı Projesi'nin terör örgütlerinin desteklendiği kaynakların kurutulması, paylaşılan ortak değerlerin güçlendirilmesi açısından büyük ehemmiyeti olduğunu belirten Çelik, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Halep, Rakka, Musul, Irak ve Suriye'deki terör örgütleri ile mücadele konusu sadece bir Ortadoğu meselesi olarak AB'nin sırtını döneceği konular değildir. Bunlar doğrudan AB konuları haline gelmiştir. Buradaki her gelişme AB'nin ajandasının temelini oluşturmaktadır. Aynı şekilde de hepimizin ortak siyasi ajandasını da teşkil etmektedir."
AA