Canikli: “Yeni dönemde 20 bin öğretmen işbaşı yapabilir hale getirilecek”

Başbakan Yardımcısı Canikli, yeni eğitim-öğretim yılında 10 Ekim tarihinde 20 yeni öğretmenin işbaşı yapabilecek durumda olacağını bildirdi.

Bakanlar Kurulu sürerken açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Canikli, yeni eğitim-öğretim yılında gelinen noktadaki sorunların ve çözümlerinin görüşüldüğünü ifade etti.

Bakanlar Kurulu sürerken gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, toplantıda yeni eğitim-öğretim yılının değerlendirmeye alındığını kaydederek yeni dönemdeki son gelinen noktada oluşan sorunları ve onların çözümlerinin konuşulduğunu ifade etti.

Eğitmenlerin zorlu bir eğitim-öğretim dönemine başladığını ifade eden Başbakan yardımcısı Canikli bu zorlu süreci de en kolay biçimde atlatabilmelerini temmenni ettiğini kaydederek,

“Göreve iade edilen öğretmenlerin soruşturmaları devam ediyor”

"Bugüne kadar toplam olarak 27 bin 715 öğretmen ihraç edildi. Bugün itibarıyla 9 bin 464 öğretmen açığa alınmıştır, soruşturmanın selameti açısından açığa alınmışlardır. 9 bin 464 öğretmen, bunların soruşturmaları devam etmektedir.

Açığa alınan bu öğretmenlerden bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmişlerdir. Bir başka ifadeyle açığa alma işlemi iptal edilmiştir. Bu, soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturmalar devam edecek, devam ediyor. Soruşturmanın sonuçlarına göre gereği yapılacak." şeklinde konuştu.

Açığa alınma koşulların ortadan kalkmasıyla toplam 455 öğretmenin görevine iade edildiğini belirten Canikli, göreve iade edilen öğretmenlerin soruşturma sürecinin bitmemiş olduğunu da anımsatarak, ‘açığa alınma işlemi iptal edilmiştir ancak soruşturma devam edecektir’ dedi.

"Herhangi bir mağduriyetin ortaya çıkmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz"

Açığa alınma ve ihraç edilme sürecinde mağduriyet gerekçesiyle göreve dönmek isteyen ve bu şekilde başvurularda bulunan öğretmenlerle ilgili detaylı incelemelerde bulunduklarını ifade eden Canikli, “O şekilde herhangi bir mağduriyetin, haksızlığın, adaletsizliğin ortaya çıkmaması için de elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Var ise giderilmesi açısından aynı zamanda." dedi.

Yeni öğretmen alımları 10 Ekim tarihinde tamamlanmış olacak


Yeni eğitim-öğretim döneminde 20 bin öğretmeni işbaşı yapabilir hale getireceklerini ifade eden Canikli, sınav sürecinin devam ettiğini ve öğretmen alım mülakatlarının başladığını ve bu işlemlerinin en geç 10 Ekim tarihinde tamamlanacağını bildirdi. egitimajansi.com