Can Dündar'ın 3 yıla kadar hapsi istendi

Gazeteci ve yazar Can Dündar'ın 'Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak' suçundan 3 yıla kadar hapsi istendi.

Kapatılan Özgür Gündem’in 22 Haziran’da bir günlük nöbetçi yayın yönetmenliğini yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Can Dündar'ın, 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Soruşturma tamamlandı, davanın ilk duruşması 22 Aralık'ta yapılacak.

Dündar’ın “Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçundan 3 yıla kadar hapsinin istendiği 2 sayfalık iddianamede gazetenin yedinci sayfasında yer alan haberin içeriği ve görseli incelendiğinde, örgütün kendi silahlı eylemlerini meşru gösterme ve övmeye yönelik olduğunun değerlendirildiği kaydedildi. Eser sahibi belli olmadığından Basın Kanunu gereği sorumlu yazı işleri müdürü ve yayın yönetmeninin bu haberin yayınlanmasından sorumlu olduğu ifade edildi.

İddianamede, Can Dündar’ın savunmasının alınamadığı ifade edilirken, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olan şüpheli İnan Kızılkaya’nın da, haberlerin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunmasında belirttiği belirtildi. İddianamede, İnan Kızılkaya’nın da Can Dündar ile birlikte aynı suçtan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. İddianameyi kabul eden İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşmanın 22 Aralık’ta yapılmasına karar verdi.

Mahkemenin ayrıca, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak Can Dündar’ın yurtdışında olup olmadığının mahkemelerine bildirilmesini istediği öğrenildi.