Can Dündar'a yakalama kararı

Cumhuriyet gazetesinin 13 yönetici ve yazarı hakkında gözaltı kararı verildi. 5 yönetici gözaltında. Eski yayın yönetmeni Can Dündar hakkında yakalama kararı var.

Polis, Cumhuriyet gazetesine operasyon düzenledi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu gözaltına alındı. Ayrıca gazetenin 13 yönetici ve yazarı hakkında gözaltı kararı var. Listede önceki yayın yönetmeni Can Dündar'ın da olduğu, Dündar hakkında yakalama kararı çıkarıldığı ortaya çıktı.

5 YÖNETİCİ GÖZALTINDA

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz ile eski Cumhuriyet Vakfı yöneticisi Turan Günay gözaltına alındı. Gözaltı listesinde Cumhuriyet Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Orhan Erinç, Cumhuriyet Vakfı’nın Yönetim Kurulu üyeleri Akın Atalay, Musa Kart, Hikmet Çetinkaya, Eser Sevinç, Müslüm Özışık, Eser Sevinç ve avukat Mustafa Kemal Güngör’ün evlerinde arama yapılıyor. Eski yayın yönetmeni Can Dündar hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Dündar’ın ve gazetenin avukatı Bülent Utku’nun evinde de arama yapılıyor.

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay’ın eşiyle birlikte evde olmadıkları ancak sabah 07.00 sıralarında eve giden polisin arama yapmaya başladığı öğrenildi.

KAPSAMLI SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sabahın erken saaterinde gerçekleştirilen operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkında, soruşturma açıldığı belirtildi. Açıklamada, “PKK/KCK ve FETÖ/PDY Terör Örgütlerine müzahir olduklarına, 02/04/2013 tarih ve 2013/4 sayılı yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre öncesinde, darbeyi meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘FETÖ/PDY’ ve ‘PKK/KCK’ Terör Örgütlerine Üye Olmamakla Birlikte Adına Suç İşlemek” suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18/08/2016 tarinde soruşturma açılmıştır.” denildi.

KILIÇDAROĞLU GAZETEYİ ARADI

Cumhuriyet’in yöneticileri ve yazarlarına yönelik olarak sabah saatlerinde başlatılan operasyonun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gazeteye telefon ederek “Birlikte mücadele edeceğiz.” dediği öğrenildi.

Birçok gazeteci ve muhalefet temsilcisi, operasyonlara sosyal medyadan tepki gösterdi.

Duvar